Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 22.01.2010

„Polska powinna stać się jednym z liderów Unii”

Unia Europejska będzie silna i skuteczna, gdy będzie "wewnętrznie spójna i zintegrowana, gdy będzie solidarna" - przekonywał Jerzy Buzek.

Szef europarlamentu gości w Sejmie na zaproszenie marszałka Bronisława Komorowskiego.

"Tylko zintegrowana wspólnota europejskich narodów może rozwiązać problemy obywateli i liczyć się w świecie. Może też ten świat zmieniać" - podkreślił polityk podczas przemówienia w Sejmie. Dlatego też - wyjaśniał - chce bliższej, codziennej współpracy między PE a parlamentami narodowymi.

Przewodniczący PE powiedział ponadto, że Polska powinna stać się jednym z liderów Unii. Jego zdaniem, jest to możliwe do osiągnięcia.

"Reprezentuję miliony Polaków"

Przemawiając do posłów przewodniczący europarlamentu podkreślił, że objął swoje stanowisko dzięki wysiłkom milionów Polaków, którzy przyczynili się do przemian w kraju. Dodał, że czuje się przedstawicielem wszystkich, nawet tych, którzy na niego nie głosowali. "Dla mnie praca dla Europy to praca dla Polski, a praca dla Polski jest też pracą dla Europy" - powiedział Jerzy Buzek.

Traktat Lizboński dał władzę parlamentom

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek porównał Traktat Lizboński do skrzynki z narzędziami, oceniając, że dobrze wykorzystane narzędzia tego Traktatu pomogą zapewnić dobrobyt i bezpieczeństwo Europejczyków.

"Traktat nie jest przełomem na miarę rozszerzenia z 2004 roku. Jest czymś w rodzaju skrzynki z narzędziami: dobrze wykorzystane narzędzia Traktatu pomogą zapewnić solidarność, spójność, dobrobyt i bezpieczeństwo ludzi w Europie" - powiedział szef PE.

Buzek podkreślił, że Traktat Lizboński zmienił układ sił w Unii Europejskiej, bo PE zyskał na znaczeniu, stając się równorzędnym partnerem Rady Europejskiej, w której reprezentowane są rządy Unii. "De facto w Unii powstał swoisty dwuizbowy system parlamentarny - głosy europosłów w Parlamencie Europejskim są dzisiaj właściwie tak samo ważne jak głosy członków rządów poszczególnych krajów europejskich" - zaznaczył.

O Traktacie Lizbońskim Buzek powiedział, że jest "traktatem parlamentów" - nie tylko Parlamentu Europejskiego, ale także parlamentów narodowych. Buzek podkreślił też, że parlamenty krajowe stają się współautorami prawa unijnego. "Traktat daje także Wam, panie i panowie, większą władzę" - zwrócił się Buzek do posłów. "Państwo również odpowiadacie za regulacje unijne. Mówimy tutaj o działaniu wspólnotowym. To jest działanie, które ma niezwykłe znaczenie dla rozwoju UE, dla zachowania wszystkich zasad, którymi kieruje się Unia, z zasadą solidarności na czele. Z tego uprawnienia trzeba korzystać równoważnie, jeśli UE ma się nie zatrzymać w miejscu, jeśli ma działać sprawnie" - mówił szef PE.

Budowa polityki energetycznej Unii

Jerzy Buzek przedstawił najważniejsze jego zdaniem zadania nowej Komisji Europejskiej: budowę solidarności energetycznej, stworzenie nowego budżetu, rozwój unijnej polityki zagranicznej i obronę praw człowieka.

Podkreślił, że kraje Wspólnoty mają w ostatnich latach trudne doświadczenia w dziedzinie dostaw surowców energetycznych. Zdaniem Buzka, Unia jako całość powinna być partnerem w zakupie ropy naftowej i gazu ziemnego od zewnętrznych partnerów. Trzeba też stworzyć system wzajemnych połączeń energetycznych i rozwijać technologie niskoemisyjnego spalania węgla.

Innym ważnym zadaniem władz Unii jest stworzenie budżetu, który będzie obowiązywał od roku 2014. Zdaniem Buzka, budżet ten powinien wspierać kraje członkowskie, a jednocześnie promować konkurencyjność Wspólnoty. Przewodniczący Parlamentu podkreślił, że Polska powinna otrzymywać unijne środki na rozwój regionów, a jednocześnie włączać się w zwiększanie konkurencyjności Unii.

Trzecim zadaniem władz Unii jest wspólna polityka zagraniczna. Zdaniem Buzka, wspólnie trzeba rozwiązywać takie problemy, jak walka ze zmianami klimatu i walka z terroryzmem. Przewodniczący Parlamentu dodał, że głównym partnerem Unii pozostaną Stany Zjednoczone, a unijna dyplomacja powinna sprawnie działać poza granicami Wspólnoty. Podkreślił, że unijna dyplomacja musi też współpracować z takimi krajami, jak Chiny, Indie i Rosja.

Władze Unii powinny też bronić wolności, demokracji i praw człowieka. Za wyraz promocji tych wartości Buzek uznał przyznanie rosyjskiej organizacji "Memoriał" nagrody imienia Andrieja Sacharowa. Zapowiedział, że podczas zbliżających się obchodów 65. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz ogłosi powołanie forum byłych przewodniczących Parlamentu Europejskiego.

ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP