Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 15.04.2010

Znane są szczegóły uroczystości pogrzebowych

Wiadomo już, że sarkofag, w którym spoczną Lech i Maria Kaczyńscy, będzie wykonany z alabastru i że znajdzie się na nim jedynie prosty napis "Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska" oraz krzyż.

Wiadomo, że projekt sarkofagu Państwa Kaczyńskich powinien być gotowy w ciągu najbliższych godzin. Jego projektantką jest Marta Witosławska, a wykonawcą Jan Siuta. Jak mówi wojewoda małopolski Stanisław Kracik, w tej chwili w samej krypcie trwają ostatnie prace renowacyjne.

"Dzisiaj w nocy będzie montowany postument pod sarkofag. Prace przygotowawcze przy samym sarkofagu, po uzgodnieniach z rodziną, powinny również rozpocząć się w nocy" - poinformował Stanisław Kracik.

W najbliższych tygodniach przy sarkofagu Pary Prezydenckiej zostanie umieszczona tablica upamiętniająca wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Niewykluczone, że znajdzie się tam również tablica ku czci ofiar zbrodni NKWD z 1940 roku.

Lech i Maria Kaczyński spoczną w przedsionku krypty Józefa Piłsudskiego, w podziemiach Katedry Wawelskiej. Początkowo mówiło się o samej krypcie, ale pomysł został odrzucony, gdy okazało się, że trzeba było przesuwać sarkofag marszałka Piłsudskiego. Tymczasem pozwolenie konserwatora zabytków nie uwzględnia żadnych zmian w obrębie krypty.

Ograniczona liczba osób

Trumny z ciałami pary prezydenckiej zostaną przywiezione samolotem z Warszawy, po czym kondukt pogrzebowy przejedzie do Bazyliki Mariackiej przy Rynku Głównym, do której dotrze około 10:00. W mszy pogrzebowej w Bazylice, która rozpocznie się o 14:00, weźmie udział tylko ograniczona liczba osób.

Pozostali goście zostaną rozmieszczeni w sektorach na Rynku Głównym, naprzeciwko wejścia do bazyliki. Na całym Rynku zmieści się nie więcej niż 40 tysięcy ludzi. Po mszy w kondukcie pogrzebowym na Wawel pójdą tylko członkowie rodzin zmarłych i osoby przez nich zaproszone.

Goście ceremonii w tym czasie wysłuchają w bazylice koncertu sławnej orkiestry Filharmoników Berlińskich. Następnie pojadą autobusami do Katedry Wawelskiej. W momencie złożenia trumien do grobu rozlegnie się 21 salw armatnich. W niedzielę Wzgórze Wawelskie, a tym bardziej krypta Józefa Piłsudskiego, nie będą dostępne dla zwiedzających. Grób pary prezydenckiej będzie prawdopodobnie można oglądać dopiero w czerwcu.

Przemówienie wygłosi Bronisław Komorowski

Wojewoda małopolski powiedział, że przemówienie podczas uroczystości żałobnych wygłosi marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Być może będzie jeszcze jedno przemówienie.

Jacek Sasin minister w Kancelarii Prezydenta mówił, że do krypty na Wawelu zostanie wpuszczonych tylko kilka osób z najbliższej rodziny. Przypomina, że krypta ma niewielkie rozmiary i nie można dopuścić, aby przez tłok ucierpiała powaga uroczystości.

Na Wawelu uroczystości żałobne poprowadzi kardynał Stanisław Dziwisz. Mszę w Bazylice Mariackiej odprawi papieski wysłannik, kardynał Angelo Sodano. Po mszy nie będzie natomiast konduktu pogrzebowego. Trumny z ciałami zostaną przetransportowane na Wawel samochodami, a uczestnicy uroczystości pojadą do Katedry autobusami. Wszystko ze względu na bezpieczeństwo zagranicznych prezydentów i premierów.

Uroczystości na telebimach

Co najmniej 70 przywódców państw przyjedzie na pogrzeb pary prezydenckiej, który odbędzie się w niedzielę w Krakowie. Nie jest to jednak lista ostateczna, ponieważ do MSZ wciąż spływają zgłoszenia zagranicznych delegacji.

Wśród gości będą między innymi prezydenci Barack Obama, Dmitrij Miedwiediew, Shimon Peres i Nicolas Sarkozy. Mszę w Bazylice Mariackiej odprawi były watykański sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano.

Po uroczystościach w Katedrze, przywódcy spotkają się na symbolicznym przyjęciu. Jak mówi Tomasz Orłowski, polski ambasador w Paryżu, który zajmuje się protokołem dyplomatycznym uroczystości, miejscem spotkania będzie prawdopodobnie Zamek na Wawelu.

"Zwyczaj każe, że po ceremonii żałobnej następuje składanie kondolencji. Zwyczajowo w takiej sytuacji ludzie spotykają się, by porozmawiać i wypić lampkę wina na zakończenie spotkania" - powiedział Tomasz Orłowski.

W czasie spotkania najprawdopodobniej nie będzie okazji do rozmów w cztery oczy. Światowi przywódcy nie mają w planach również wystąpień do mediów.

Według planów, głowy państw będą przylatywać do Krakowa w niedzielę między 5 a 11. W tym czasie lotnisko w Balicach będzie zamknięte dla ruchu pasażerskiego.

Przebieg uroczystości będzie można oglądać na telebimach, ustawionych w kilku punktach Krakowa. Na Błoniach zostanie odprawiona msza święta dla osób, które nie zmieszczą się na Rynku.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)