Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 20.10.2010

Arcybiskup Nycz zostanie kardynałem

Metropolita warszawski otrzyma insygnia za miesiąc.
Metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz NyczMetropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nyczfot. PAP

Metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz otrzyma godność kardynała - ogłosił w środę Benedykt XVI, który na zakończenie audiencji generalnej w Watykanie odczytał listę przyszłych purpuratów i zapowiedział zwołanie konsystorza na 20 listopada.

Tego dnia nominaci dostaną od papieża insygnia kardynalskie.

Kolegium kardynałów ma za zadanie wspomaganie papieża i zbiera się na zwoływanych przez niego konsystorzach. Kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia, mają prawo głosu w konklawe, które wybiera nowego papieża.

Obecnie członkami Kolegium Kardynalskiego jest dziesięciu Polaków. Pięciu mieszka i pełni posługę w Polsce, trzech w Kurii Rzymskiej i dwóch w kościołach lokalnych.

W Polsce mieszkają: kard. Franciszek Macharski (kardynał od 30 czerwca 1979 r.), kard. Józef Glemp (od 2 lutego 1983 r.), kard. Henryk Gulbinowicz (od 25 maja 1985 r.), kard. Stanisław Nagy (od 21 października 2003 r.) i kard. Stanisław Dziwisz (od 24 marca 2006 r.). W Kurii Rzymskiej: kard. Andrzej Maria Deskur (od 25 maja 1985 r.), kard. Zenon Grocholewski (od 21 lutego 2001) i kard. Stanisław Ryłko (24 listopada 2007 r.). W Kościołach lokalnych: kard. Kazimierz Świątek na Białorusi (od 26 listopada 1994 r.) i kard. Marian Jaworski na Ukrainie (od 21 lutego 2001 r.)

Metropolita warszawski

Arcybiskup Kazimierz Nycz jest metropolitą warszawskim od trzech lat. Pełni też funkcję ordynariusza wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce. Jest doktorem teologii. Od 1999 roku przewodniczy Komisji Episkopatu Polski do Spraw Wychowania. Od sześciu lat jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczy też Radzie do spraw Środków Społecznego Przekazu. Był głównym organizatorem pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 2002 roku.

Przewodniczył Komitetowi Obchodów Wielkiego Jubileuszu i Millenium Diecezji Krakowskiej. Pod jego kierunkiem został opracowany i zatwierdzony przez episkopat program nauczania religii w Polsce. Arcybiskup Nycz został przedstawiony w książce księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego "Księża wobec bezpieki" jako kapłan, który oparł się szantażowi i naciskom ze strony SB.

"Kościół potrafi też przepraszać"

Arcybiskup Kazimierz Nycz jest postrzegany jako hierarcha otwarty, który nie waha się mówić o trudnych problemach w Kościele. Kilka lat temu powiedział: "Kościół jako wspólnota zbawienia, która ma dwa tysiące lat, musi pamiętać o tym, że odpowiada za swoje grzechy z przeszłości". Podkreślał jednocześnie, że nie ma powodu, aby te grzechy ukrywać, ale wskazywał, że "prośba o przebaczenia to akt, który pokazuje, że Kościół potrafi nie tylko tryumfować, ale także pokutować i przepraszać".

Wśród wielu inicjatyw metropolity warszawskiego jest między innymi, Dzień Dziękczynienia obchodzony w czerwcu, a także powołanie Centrum Opatrzności Bożej. Znany jest ze współpracy z diecezjalnym Radiem Plus Warszawa, na antenie którego głosi katechezy i komentuje wydarzenia społeczno-religijne, rzadziej polityczne. Publikuje w „Gościu Niedzielnym”, „Przewodniku Katolickim” i „Niedzieli”.

Arcybiskup Nycz urodził się 1 lutego 1950 roku w Starej Wsi. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja 1973 roku. Po ukończeniu studiów doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zaczął pracę w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitarnej w Krakowie, a od 1981 roku pomagał w duszpasterstwie w skawińskiej parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. W 1987 roku został wicerektorem krakowskiego seminarium duchownego. Sześć lat wykładał też katechetykę na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie W kwietniu 1988 roku został mianowany biskupem pomocniczym arcybiskupa metropolity krakowskiego. W czerwcu 2004 roku objął diecezję koszalińsko-kołobrzeską. Trzy lata później został mianowany metropolitą warszawskim.

agkm