Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Natalia Wierzbicka 17.08.2022

Pożegnanie Marii Mireckiej-Loryś. Prezydent: wszystko, co robiła, robiła dla Polski

Wszystko, co w życiu robiła, robiła to dla Polski - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości pogrzebowych mjr Marii Mireckiej-Loryś "Marty". Pożegnanie zasłużonej kombatantki rozpoczęła Msza święta żałobna w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

W środę, 17 sierpnia, w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe mjr Marii Mireckiej-Loryś "Marty" - działaczki podziemia niepodległościowego, komendantki Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, działaczki środowisk polonijnych i patriotycznych. 

"Odważna i prawa"

Minister w KPRP Andrzej Dera odczytał list od prezydenta. Andrzej Duda nazwał zamarłą "osobą odważną i prawą" oraz przypomniał jej życiowe credo: "Wszystko, co w życiu robiła, robiła to dla Polski".

Maria Mirecka-Loryś działała w strukturze konspiracyjnej podporządkowanej Stronnictwu Narodowemu. Wiosną 1940 roku została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, następnie komendantką NOWK Okręgu Rzeszowskiego. Pełniła również rolę kurierki Komendy Głównej Narodowej Organizacji Wojskowej, a po scaleniu NOW z Armią Krajową kierowała Wojskową Służbą Kobiet Rzeszowskiego Podokręgu Armii Krajowej. Od wiosny 1945 roku awansowana na Komendantkę Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

Najstarsza kobieta-weteran walk o niepodległość, major Maria Mirecka-Loryś ps. "Marta" spoczęła na warszawskich Powązkach. Nestorka podziemia narodowego i Polonii amerykańskiej zmarła 29 maja w wieku 106 lat. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy:

O szczegółach nasz korespondent Karol Darmoros:

Posłuchaj
00:52 11893340_1.mp3 Najstarsza kobieta-weteran walk o niepodległość spocznie na Powązkach. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 

Redaktor naczelna "Głosu Polek"

W grudniu 1945 roku Maria Mirecka-Loryś przedostała się na Zachód. Początkowo zamieszkała we Włoszech, następnie w Wielkiej Brytanii, a później w USA, gdzie włączyła się w działalność niepodległościową w organizacjach polonijnych. W latach 1964-1995 pełniła funkcję redaktor naczelnej "Głosu Polek". W 2004 roku powróciła do Polski.

Po powrocie do Polski brała udział w licznych konferencjach i spotkaniach patriotycznych. Została uhonorowana wieloma wysokimi odznaczeniami państwowymi m.in.: Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 roku została laureatką nagrody honorowej IPN "Świadek Historii". Oddział IPN w Rzeszowie wydał jej wspomnienia pt. "Przede wszystkim Polska. Zapiski amerykańskie z lat 1952-2010".

Maria Mirecka-Loryś zmarła 29 maja 2022 roku w wieku 106 lat. Uroczystości pogrzebowe major Marii Mireckiej-Loryś zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także Instytut Pamięci Narodowej.

Mjr Maria Mirecka-Loryś: okupacja sowiecka zniszczyła polski naród moralnie

Czytaj więcej:

nt