Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Szymon Gebert 10.05.2011

Logo polskiej prezydencji: sześć strzałek ku górze i polska flaga

Sześć połączonych ze sobą strzałek wskazujących ku górze, w tym jedna trzymającą polską flagę, dokładnie taką jak w logu "Solidarności" - to logo polskiej prezydencji, które przedstawił Donald Tusk.
Logo polskiej prezydencjiLogo polskiej prezydencjiFot. Facebook.com

Twórcą grafiki jest Jerzy Janiszewski, autor znaku "Solidarności".

Skierowane w górę i stykające się ze sobą strzałki są w kolorze żółtym, czarnym, zielonym, granatowym, pomarańczowym i czerwonym. Przy ostatniej znajduje się biało czerwona flaga. W prawym dolnym rogu znajduje się napis PL2011.eu.

- Z reguły tak jest z symbolami wydarzeń, że niektórym się podobają, a innym się nie podobają. Dlatego prosiłbym o odrobinę ciepła dla tego projektu - mówił Donald Tusk na konferencji prasowej, przedstawiając grafikę, którą równocześnie opublikowano na stronach internetowych.

Według niego logo reprezentuje to, co działo się w Polsce przez ostatnie 20 lat. Tusk podkreślił, że dziedzictwo Solidarności powinno znaleźć wyraz w naszych działaniach i priorytetach podczas prezydencji.

- Uważamy, że panu Jurkowi Janiszewskiemu udało się pokazać, że Solidarność stała się fundamentem kolejnego sukcesu. Polska jest znana z tego, że idzie do przodu, że jest energetyczna, że umiemy wygrywać, że nie boimy się zupełnie nowych wyzwań - mówił Tusk.

Logo
Logo "Solidarności" z niewidocznym "N" na początku skrótu Niezależny Samorządny Związek Zawodowy

Schnengen priorytetem

Zdaniem premiera, Europa bez granic jest jednym z najwyżej cenionych atutów Unii Europejskiej. Donald Tusk dodał, że Polska zawsze działała na rzecz łagodzenia reżimu wizowego. Powołał się na dobre doświadczenia przy ruchu bezwizowym z Ukrainą i podkreślił, że Polska będzie opowiadać się za tym, aby granic było mniej, a nie więcej.

Negocjacje budżetowe, szczyt Partnerstwa Wschodniego...

Minister Mikołaj Dowgielewicz przypomniał, że Polskę czekają trzy ważne zadania podczas pełnienia prezydencji, czyli rozpoczęcie negocjacji o budżecie Unii na lata 2014 - 2020. Następnie odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie. Zdaniem Dowgielewicza, bardzo ważne będzie także pokazanie, że Unia jest otwarta na przyjmowanie nowych członków.

Donald Tusk dodał, że zadaniem Polski będzie także doprowadzenie do jednolitego rynku w Unii Europejskiej.

Premier podkreślił, że zadba, aby wszystkie uroczystości związane z prezydencją przebiegały w ładzie i spokoju i aby nie zakłóciły ich działania związków zawodowych.

sg