Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Szymon Gebert 26.05.2011

Ashton: oczekujemy natychmiastowego przekazania Mladicia

- Oczekujemy natychmiastowego przekazania Ratko Mladicia do Międzynarodowego Trybunału Karnego - powiedziała Catherine Ashton, szefowa unijnej dyplomacji.
Ashton: oczekujemy natychmiastowego przekazania MladiciaFot. PAP/EPA/DRAGO VEJNOVIC

- Pełna współpraca z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze pozostaje kluczem Serbii na ścieżce do członkostwa w Unii Europejskiej - dodała Ashton, chwaląc Serbię za aresztowanie najważniejszego pozostającego na wolności zbrodniarza wojennego.

Szef NATO Anders Fogh Rasmussen spodziewa się, że aresztowany dziś w Serbii Ratko Mladić będzie sądzony za ludobójstwo. Wyraził radość, że po 16 latach udało się zatrzymać serbskiego generała, i że trwa proces ekstradycyjny. Dodał, że Ratko Mladić odegrał kluczową rolę w najczarniejszych epizodach z historii Bałkanów. Zapewnił przy tym, że NATO nadal będzie angażowało się na rzecz integracji euroatlantyckiej całych Bałkanów.

Barroso: rodziny ofiar zasługują na sprawiedliwość

Także przewodniczący Komisji Europejskiej pogratulował serbskim władzom schwytania Ratko Mladicia. Jose Barroso napisał w oświadczeniu, że z wielkiem zadowoleniem przyjął informację o aresztowaniu, które nazwał odważną akcją. - To ważny krok naprzód. Pełna współpraca z Międzynarodowym Trybunałem Karny dla Byłej Jugosławii w Hadze jest niezbędna dla członkostwa Serbii w Unii - podkreślił Jose Barroso. Szef Komisji Europejskiej dodał, że podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Belgradzie powtórzył, że popiera europejską perspektywę dla Serbii.
Jose Barroso oświadczył, że aresztowanie Ratko Mladicia jest ważne także ze względu na przestrzeganie prawa w Serbii. - Rodziny jego niezliczonych ofiar zasługują na sprawiedliwość - podkreślił szef Komisji Europejskiej.

Buzek: gratuluję Serbii

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego z zadowoleniem przyjął informację o aresztowaniu przywódcy bośniackich Serbów Ratko Mladicia, oskarżanego o zbrodnie przeciwko ludzkości podczas wojny na Bałkanach. - Gratuluję serbskim władzom. Aresztowanie jest dobrą wiadomością, to wpłynie pozytywnie na proces integracji Serbii z Unią Europejską” - napisał w oświadczeniu szef Europarlamentu.

Dodał, że aresztowanie Ratko Mladicia potwierdza wolę i wysiłki Serbii do współpracy z Międzynarodowym Trybunałem do spraw Zbrodni Wojennych byłej Jugosławii. A to jest jeden z warunków rozpoczęcia negocjacji członkowskich. Jerzy Buzek podkreślił, że na wolności pozostaje jeszcze Goran Hadzić. Dodał, że także i on powinien być schwytany i postawiony przed sądem.

Hadzić to wojenny "prezydent" Serbów chorwackich. Jest oskarżany przez Trybunał w Hadze o zbrodnie przeciw ludzkości, między innymi o masakrę Chorwatów w szpitalu w Vukovarze w 1991 roku.

IAR, PAP, Reuters, Wikipedia, sg, agkm