Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 07.06.2011

Giżycko: 68-latka z podejrzeniem zakażenia groźną bakterią E. coli

Kobieta była opiekunką 7-letniego chłopca, u którego stwierdzono wcześniej objawy zespołu hemolityczno-mocznicowego.
Giżycko: 68-latka z podejrzeniem zakażenia groźną bakterią E. colifot. PAP/EPA/INGO WAGNER

Dyrektor olsztyńskiego sanepidu Janusz Dzisko poinformował, że u 68-letniej pacjentki z Giżycka wystąpiła krwawa biegunka. - Kobieta jest w dobrym stanie, ma ciśnienie i parametry nerkowe w normie - powiedział dyrektor sanepidu.

Podejrzenie zakażenia szczepem bakterii E. coli nie zostało jeszcze potwierdzone wynikami badań mikrobiologicznych. Próbki wysłano do badań w Państwowym Zakładzie Higieny.

Siedmiolatek leży w szpitalu w Warszawie. Chłopiec zaraził się bakterią od ojca, który wrócił niedawno z Niemiec z łagodnym zatruciem pokarmowym.

Do tej pory w Polsce potwierdzono jeden przypadek zakażenia bakterią E. coli taką jak ta wykryta w Niemczech. Hospitalizowane są trzy osoby z podejrzeniem zakażenia: dwóch mężczyzn w Szczecinie i chłopiec w Warszawie.

Tymczasem badania wykluczyły by 70-letni mężczyzna z Łodzi, który był hospitalizowany z powodu podejrzenia EHEC cierpiał na zatrucie pokarmowe wywołane groźnym szczepem bakterii E. coli. Mężczyzna po powrocie z Niemiec miał objawy zatrucia pokarmowego, został hospitalizowany. Jego stan jest dobry.

Podejrzanych przypadków będzie więcej

Według GIS należy spodziewać się kolejnych przypadków podejrzeń zakażenia bakterią E. coli o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zachorowania w Niemczech.

Chodzi o osoby, które przyjeżdżają z tego kraju z objawami zatrucia pokarmowego. Obecnie może być ich nawet kilkadziesiąt. Pobrane od nich próbki trafiają do badań mikrobiologicznych.

GIS podkreśla, że taka procedura nie jest czymś nadzwyczajnym. Służby sanitarne przypominają także, iż przy wysokich temperaturach nasilają się zatrucia pokarmowe.

Wciąż nie wiadomo, jaka jest przyczyna zakażeń groźnym szczepem bakterii. Wykluczono już podejrzane hiszpańskie ogórki i kiełki fasoli z niemieckiej ekologicznej farmy.

Do tej pory w Niemczech bakterią zaraziło się ponad dwa tysiące ludzi, są też przypadki zatruć w kilkunastu innych krajach Europy. Liczba ofiar śmiertelnych to 21 osób w Niemczech i jedna w Szwecji.

Jak uniknąć zakażenia?

Zakażenie może przenosić się przez skażoną wodę, świeże warzywa, surowe mleko, sery z niepasteryzowanego mleka, bliski kontakt z osobą zakażoną (np. w domu), w wyniku zaniedbań higienicznych, a także poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami.

Aby się nie zarazić należy podczas przygotowywania żywności, w szczególności świeżych owoców i warzyw, zachować zasady higieny. Do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów (także Escherichia coli) prowadzi również właściwa obróbka termiczna żywności.

Pierwszymi objawami zakażeń szczepem pałeczki okrężnicy Escherichia coli są bóle brzucha, czasami wymioty, krwawe stolce. U części osób rozwija się zespół hemolityczno-mocznicowy, wynikający z uszkodzenia naczyń krwionośnych w nerkach, a także w płucach, mózgu i sercu.

Zespół hemolityczno-mocznicowy objawia się rozpadem krwinek czerwonych oraz niewydolnością nerek, często wymagającą dializ. W części przypadków uszkodzenie nerek może być trwałe.

IAR,PAP,kk