Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 15.01.2012

"Aptekarze muszą ponosić odpowiedzialność"

- Państwo wydaje rocznie na refundację leków 9 mld zł. Tu chodzi o publiczne pieniądze - mówi wiceminister zdrowia Jakub Szulc.
Aptekarze muszą ponosić odpowiedzialnośćsxc.hu/cc

- Osoby, które wydają leki na podstawie recept wypisanych zgodnie z obowiązującym prawem muszą ponosić odpowiedzialność za to, co robią. Tu chodzi o publiczne pieniądze. Nikt nie zamierza bezpodstawnie karać aptekarzy, chodzi o poważne nadużycia - podkreślił Szulc.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Jak dodał Szulc "nieuzasadnione jest twierdzenie, że usunięcie z ustawy refundacyjnej zapisów dotyczących kar dla lekarzy za niewłaściwe wypisanie recept jest nierównym traktowaniem".

- Lekarze ponoszą odpowiedzialność na podstawie ogólnych warunków umów z NFZ oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, natomiast aptekarze na podstawie umów z NFZ i ustawy refundacyjnej - doprecyzował wiceminister zdrowia.

Naczelna Rada Aptekarska podjęła w sobotę decyzję o zaostrzeniu protestu. Od poniedziałku apteki mają być zamykane codziennie od godz. 13 do 14 (leki będą wydawane jedynie w przypadkach zagrażających życiu). NRA domaga się zniesienia kar dla farmaceutów, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty.

Rada wezwała aptekarzy do "rygorystycznego wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ, badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej".

PAP,kk