Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Dominik Panek 22.01.2012

Anonymous zawieszają ataki na polskie strony rządowe

Wieczorem na Twitterze pojawił się komunikat Anonimowych: "Uwaga. Prosimy zawiesić ataki na strony rządowe, póki nie dojdzie do rozmów pomiędzy Tuskiem, a Boni"
Ludzie w maskach a la Guy Fawkes, symbolem ruchu AnonymousLudzie w maskach a la Guy Fawkes, symbolem ruchu AnonymousWikipedia/CC/Vincent Diamante

Anonimowi od sobotniego wieczora atakowali szereg stron rządowych i prywatnych. Jak twierdzą zablokowali portale m.in. prezydenta, premiera, Sejmu, ABW, Ministerstwa Kultury, Pawła Grasia.

Rzecznik rządu rano powiedział, że do żadnego ataku hakerów nie doszło. Według niego treściami na stronie kancelarii premiera zainteresowanych było wiele osób, a do tego doszedł "nie tyle atak hakerski, co uruchomienie programów, które dobijają się do danej strony". - Ze względu na obciążenie nie wszystkie serwery wytrzymały - zaznaczył. Zaraz potem jego prywatna strona została zablokowana.

To dlatego zaatakowano rząd. Czytaj TREŚĆ UMOWY ACTA >>>

Tymczasem w niedzielę wieczorem zapowiedziano na poniedziałek spotkanie ws. ustawy ACTA, ograniczającej prawa internautów (rząd zamierza ją podpisać 26 stycznia). Przeciwnicy ustawy wskazują, że ACTA była opracowywana właściwie bez kontroli społecznej, w rezultacie zawiera wiele niepokojących zapisów, na przykład taki, że posiadacze praw autorskich będą mogli żądać od dostawców internetu ujawniania im danych użytkowników. ACTA może też zablokować publikowanie w internecie treści legalnych - stąd m.in. protest Wikipedii.

Tymczasem w poniedziałek premier spotka się z ministrami ws. międzynarodowego porozumienie ACTA. W spotkaniu poza samym Donaldem Tuskiem i ministrem Michałem Bonim wezmą także udział szefowie MSZ i Ministerstwa Kultury.