Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 28.02.2012

Parlament Europejski prześle ACTA do Trybunału

- Jeśli Trybunał odpowie, że ACTA jest niezgodna z unijnym prawem, wtedy umowa jest, według mnie, martwa, jeśli odpowie, że wszystko w porządku, będzie przedmiotem politycznej oceny - uważa sprawozdawca raportu o ACTA, David Martin.
Protest przeciw ACTA w Bremie (Niemcy), 25 lutegoProtest przeciw ACTA w Bremie (Niemcy), 25 lutego fot. PAP/EPA/INGO WAGNER

Po Komisji Europejskiej, także Parlament Europejski zamierza przesłać międzynarodową umowę ACTA, dotyczącą walki z piractwem w sieci i podróbkami do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Sprawozdawca raportu dotyczącego umowy, europoseł David Martin, poinformował, że chce zebrać zastrzeżenia do dokumentu ze wszystkich krajów i poprosić sędziów by ocenili, czy jest on zgodny z unijnym prawem.

Raport autorstwa Davida Martina będzie kluczowym dokumentem podpowiadającym europosłom czy zaakceptować umowę ACTA, czy też ją odrzucić.

Sprawozdawca raportu David Martin ocenił, że zanim umowa powróci z Trybunału do Parlamentu Europejskiego, minie rok, maksymalnie półtora. Dopiero wtedy więc poznamy ostateczną decyzję deputowanych.

Jeśli Parlament Europejski odrzuci umowę ACTA to nie wejdzie ona w życie. Jeśli ją przyjmie, to i tak dużo jeszcze będzie zależało od procesu ratyfikacji w krajach członkowskich. Wystarczy, że jeden z nich powie "nie" i wtedy umowa ostatecznie zostanie pogrzebana.

IAR, agkm