Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Gabriela Skonieczna 06.04.2012

Tysiące pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Od świtu przemierzają sześciokilometrową drogę na wzgórze ukrzyżowania. Idą w błocie i strugach deszczu.
Tysiące pielgrzymów w Kalwarii ZebrzydowskiejPAP/Jacek Bednarczyk

Jednak jak mówią w rozmowie z reporterem Radia Kraków - uczestnictwo w uroczystościach Wielkiego Piątku w Kalwarii daje im siłę na cały rok.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Z pielgrzymami w Kalwarii Zebrzydowskiej spotkał się metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Zdaniem metropolity krakowskiego katolicy nie mogą być obojętni wobec padających w Polsce w kierunku Kościoła niesłusznych oskarżeń i insynuacji. Według niego podważanie jego misji i autorytetu szkodzi człowiekowi odbierając nadzieję. - Niech ataki, z jakimi się spotykamy, pogłębią nasze przywiązanie do Kościoła i niech mobilizują nas do jeszcze większej odpowiedzialności za jego stan, świętość, służbę człowiekowi, rodzinie i całemu społeczeństwu - mówił kardynał, który przewodniczy uroczystościom wielkopiątkowym.

Ataki na Kościół
Według hierarchy obecnie można odnieść wrażenie, że w wolnej Polsce ataki na Kościół są "bardziej przebiegłe i przewrotne niż w czasach komunizmu". Zarzuca się mu - jak podkreślił - że jest pazerny. - Najpierw odebrano mu przed laty dobra, które służyły różnym dziełom miłości, jak szpitalom, hospicjom, szkołom i działalności kościelnego Caritas, a teraz podważa się prawo, by Kościół uzyskiwał w różnej formie choć częściową rekompensatę za zagarnięte dobra - powiedział.


Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. Tradycja odprawiania w Kalwarii Zebrzydowskiej misterium sięga początków XVII wieku, gdy powstało sanktuarium. W inscenizację wydarzeń Wielkiego Tygodnia zaangażowanych jest co roku około 130 aktorów-amatorów.

IAR, PAP, gs