Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 07.04.2012

Abp Kowalczyk: Bóg stoi po stronie życia

- Znakiem tego jest zmartwychwstanie Chrystusa. Dar życia ludzkiego jest największym darem jaki człowiek posiada na ziemi - powiedział prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
Abp Kowalczyk: Bóg stoi po stronie życiaBiuro Prasowe Jasnej Góry/BPJG/Marek Kępiński

- Życia człowieka chcemy za wszelką cenę bronić, promować i wspomagać, ażeby urastało do tych rozmiarów, jakie Opatrzność Boża przewidziała w swoim planie zbawczym każdego człowieka - powiedział abp Józef Kowalczyk, składając wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej życzenia wielkanocne. .
Abp Kowalczyk przypomniał, że przeżywanie dni poprzedzających Wielkanoc łączy się z kolejną rocznicą śmierci błogosławionego Jana Pawła II. - Sześć lat przed śmiercią pisał (...), że mimo ograniczeń wieku, mimo cierpień, mimo dolegliwości cieszy się życiem i kocha życie. Nie ukrywa tego, że śmierć nas wszystkich przeraża, napawa nas strachem, ale ostatnie słowo nie należy do śmierci - należy do życia - stwierdził.
Arcybiskup życzył, by zbliżające się święta "usposabiały wszystkich do optymistycznego patrzenia na codzienność życia". - Mimo takich, czy innych trudności cieszmy się, że możemy przeżywać te święta w wolnej Polsce - powiedział prymas.
"Tak dla życia". Grób Pański na Jasnej Górze

Tradycyjnie dekoracja Grobu Pańskiego przygotowana została w głównej części Kaplicy Matki Bożej. Nad całością prac przygotowawczych czuwał o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.
Wystrój tegorocznego Grobu Pańskiego na Jasnej Górze - jak czytamy w komunikacie prasowym - jest wielkim wołaniem o dar życia. Hasło i przesłanie to słowa: "Tak dla życia”. Centralne miejsce to podwyższenie, na którym ustawiona została monstrancja z Najświętszym Sakramentem oraz figura umęczonego Jezusa Chrystusa.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Stosownie do przesłania tegorocznego Grobu Pańskiego, poniżej monstrancji umieszczona została duża fotografia przedstawiająca rozłożone dłonie, a w nich figurki dzieci w 10. tygodniu życia płodowego. Główną dekorację stanowią duże fotografie kilkumiesięcznych dzieci.
- Wiemy, jaki jest dziś przyrost naturalny w naszym kraju, chcą przedłużać czas pracy, ale nikt nie mówi o dzieciach. W tej dekoracji Grobu Pańskiego chciałem pokazać na przestrzeni 10 lat, ile w Polsce dzieci przychodzi na świat, a ile osób odchodzi z tego świata. Są cyfry - od roku 2002 do 2011. Warto się na tym zastanowić - mówi jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski.
- Od monstrancji wychodzą ręce, które "podają życie". To życie "przechodzi" przez całą Kaplicę, dosłownie - tłumaczy o. Bronisław Kraszewski. - Po bokach mamy cztery plansze różnej wielkości, na których umieszczone są fotografie dzieci. Mamy także kilka pustych wózków, które czekają na te dzieci. Symbolem życia są małe światełka - dodaje.
jasnagora.co, PAP, kk