Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Agnieszka Kamińska 24.05.2012

Parlament Europejski potępił władze Ukrainy

Parlament Europejski ostro skrytykował ukraińskie władze za wykorzystywanie wymiaru sprawiedliwości do realizacji własnych celów politycznych i jako narzędzia politycznego odwet
Sala plenarna Parlamentu EuropejskiegoSala plenarna Parlamentu EuropejskiegoParlament Europejski

W przyjętej rezolucji posłowie ponownie wyrazili dezaprobatę wobec uwięzienia byłej premier Julii Tymoszenko oraz zaapelowali do polityków uczestniczących w mistrzostwach piłkarskich, aby odwiedzali uwięzionych polityków.
Rezolucja stwierdza, iż nie dojdzie do ratyfikowania układu stowarzyszeniowego z Unią, dopóki na Ukrainie nie zajdą demokratyczne zmiany. Posłowie uważają, że wzmocnienie praworządności, niezawisłe sądownictwo, jak również rozpoczęcie wiarygodnej walki z korupcją mają podstawowe znaczenie nie tylko dla zacieśnienia wzajemnych kontaktów, ale także dla utrwalenia demokracji na Ukrainie.

Parlament ponownie zdecydowanie potępił skazanie byłej premier Julii Tymoszenko oraz prowadzenie postępowań sądowych przeciwko byłym wysokim urzędnikom.

Parlament zwrócił się do władz ukraińskich, by rozróżniały odpowiedzialność polityczną i karną oraz by odpowiednio znowelizowały obecny kodeks karny.

W rezolucji podkreślono, że kluczowe znaczenie w dalszych stosunkach będzie miało przeprowadzenie w tym roku na Ukrainie wolnych, uczciwych i przejrzystych wyborów parlamentarnych oraz zapewnienie prawa udziału w tych wyborach przywódcom opozycji. Posłowie wezwali władze ukraińskie, aby przed rozpoczęciem kampanii wyborczej wyjaśniły sytuację więźniów skazanych z przyczyn politycznych.

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej "Euro 2012"

Posłowie mają nadzieję, że Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie okażą się sukcesem. Zwracają się do polityków europejskich obecnych na meczach EURO 2012 na Ukrainie, by publicznie dawali wyraz temu, iż znana jest im sytuacja polityczna w tym kraju, a także by starali się odwiedzać w więzieniach osoby zatrzymane ze względów politycznych. W miarę możliwości powinni oni unikać nadawania służbowego charakteru swoim wizytom na turnieju.

Wybory parlamentarne i relacje z Unia Europejską

Parlament Europejski powinien uczestniczyć w międzynarodowej misji obserwacyjnej wyborów parlamentarnych na Ukrainie. Przeprowadzenie w tym roku wolnych, uczciwych i przejrzystych wyborów na Ukrainie, w tym zapewnienie prawa udziału w tych wyborach przywódcom opozycji, będzie miało kluczowe znaczenie dla dalszych relacji z UE. Obecne problemy w stosunkach pomiędzy Ukrainą i Unią Europejską mogą zostać rozwiązane jedynie w oparciu o wyraźną gotowość władz ukraińskich do przeprowadzenia i wdrożenia niezbędnych reform. W rezolucji podkreślono, że jednym z fundamentów poprawnych relacji opartych na wartościach i swobodach, za którymi opowiada się UE, jest niezawisłe sądownictwo.

IAR/Parlament Europejski/agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>