Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 28.06.2012

Unijne reformy uratują strefę euro?

Próba ratowania strefy euro, pogrążonej w kryzysie, i pomysły na jej zreformowanie - to główny temat unijnego szczytu w Brukseli

Przywódcy 27 krajów mają rozmawiać na temat projektu reform, który przygotował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
W 7-stronicowym dokumencie zawarte są rewolucyjne pomysły, wzbudzające opory w Paryżu i Berlinie. Jednak ostateczna decyzja co do ich ewentualnej realizacji nie zostanie podjęta na tym szczycie, a dopiero w grudniu. Teraz europejscy liderzy mają co najwyżej ustalić, którymi pomysłami będą się zajmować.
Najdalej idące, ale rozpisane na lata, są propozycje dotyczące koordynacji polityk budżetowych krajów strefy euro. Zgodnie z nimi, eurogrupa mogłaby poprawiać budżety tych państw, które według niej, są zbyt rozrzutne. Kolejnym pomysłem jest wspólna odpowiedzialność za długi krajów strefy euro, co byłoby ratunkiem dla państw w słabszej kondycji finansowej, ale obciążeniem dla tych bogatszych. Stąd sprzeciw Niemiec, które przede wszystkim kładą nacisk na ściślejszy nadzór budżetowy.

Francji z kolei podoba się uwspólnotowienie długu, ale nie chce się ona zgodzić na zbytnią ingerencję Brukseli w polityki budżetowe, ścisłą kontrolę i zrzeczenie się części suwerenności.

Różne są też opinie na temat innego pomysłu, który byłby szybszy w realizacji, czyli unii bankowej. Paryż popiera propozycję gwarancji depozytów i powołania funduszu naprawczego dla banków. Z kolei Niemcy ten pomysł odrzucają, one chcą jedynie skutecznego nadzoru nad kluczowymi, ponadnarodowymi bankami.

IAR, to