Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 07.07.2012

Media publiczne powinny być niezależne i krytyczne

Utrzymania samodzielności rozgłośni regionalnych radia publicznego i oddziałów TVP oraz finansowania ich z abonamentu chcą członkowie Związku Miast Polskich.
Media publiczne powinny być niezależne i krytyczneGlow Images/East News

Takie stanowisko przyjęli podczas obrad, które odbywały się w Sokółce w Podlaskiem. Prezes Związku Miast Polskich, Ryszard Grobelny, powiedział, że przyjęto je teraz, bo media publiczne mają spore problemy finansowe.
- Dla nas ważne jest to, żeby media publiczne w sferze lokalnej, w miastach, gminach pozostały. I nadal mówiły o tym co się dzieje nie tylko w Warszawie, bo o tym słyszymy. Ważne jest, żeby mówiły o tym co się dzieje w Poznaniu, w Białymstoku, w Sokółce, w każdej miejscowości, bo to ludzi interesuje, to jest ważne dla ich życia. Chcemy, żeby media były niezależne, żeby były często krytyczne, ale jednak lokalne - podkreślił Grobelny.

Abonament do poprawki

Aby media publiczne mogły wypełnić swoją misję, powinny być nadal finansowane z abonamentu - dodaje Ryszard Grobelny. Choć przyznaje, że trzeba poprawić sposób jego pobierania i naliczania. Abonament powinien zapewniać niezależność mediów publicznych. Członkowie Związku Miast Polskich przekażą swoje stanowisko Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, a także posłom i rządowi, bo od nich zależy jakie rozwiązanie zostanie przyjęte.
Ryszard Grobelny - prezydent Poznania - przewodniczył obradom 24-osobowego zarządu Związku Miast Polskich na posiedzeniu wyjazdowym w Sokółce. Związek ten zrzesza ponad 300 polskich miast.

Marszałkowie zaniepokojeni

Dyskusja o problemach regionalnych radia i telewizji zdominowała Konwent Marszałków Województw RP w Sieniawie, który odbył się w dniach 4 - 5 lipca. W przyjętym stanowisku czytamy m.in. "Konwent wyraża głęboką dezaprobatę dla obecnego stanu finansowania regionalnych oddziałów publicznego radia i telewizji. Jako przedstawiciele województw zwracamy się do premiera Donalda Tuska o podjęcie jak najszybszych działań, które zapewnią stabilne źródła finansowania regionalnych oddziałów mediów publicznych”.

Pod koniec czerwca prezesi Telewizji Polskiej i Polskiego Radia również zaapelowali do władz państwa o pomoc w umożliwieniu właściwego realizowania przez media publiczne ich misji. W liście skierowanym między innymi do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministrów, napisali, że w Polsce istnieją poważne braki w adekwatnym i trwałym finansowaniu publicznych nadawców.

Starania o pomoc dla mediów publicznych wspiera także Europejska Unia Nadawców (EBU), która apeluje do rządów, by nie szukały oszczędności kosztem publicznych nadawców. Na specjalnym spotkaniu ponad 150 przedstawicieli EBU zwróciło uwagę, że w niektórych krajach, takich jak Polska, Węgry i Litwa, działalność i misja mediów publicznych jest zagrożona ze względu na trudną sytuację finansową.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, gs, aj