Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Szymon Gebert 24.08.2012

Tu będzie siedział Breivik. Zobacz

Masowy zabójca Anders Behring Breivik swój wyrok odbywać będzie w więzieniu Ila położonym niedaleko stolicy.
Tu będzie siedział Breivik. ZobaczPAP/EPA/MORTEN HOLM

33-letni morderca czas przed ogłoszeniem wyroku spędził w tym samym więzieniu, w części dla najgroźniejszych przestępców. Przed ogłoszeniem wyroku więzienie ogłosiło w oświadczeniu, że Breivik będzie przetrzymywany w warunkach bez kontaktu z innymi osadzonymi.

Zarząd placówki udostępnił także fotografie obrazujące warunki, w jakich morderca 77 osób spędzi co najmniej 10 najbliższych lat.

Przed ogłoszeniem wyroku Breivik miał trzy cele, co miało być kompensacją za niedostępne mu aktywności dostępne innym więźniom. Jedna cela służy za sypialnię, druga za siłownię, a trzecia za pracownię z biurkiem i laptopem bez dostępu do internetu. Obrońcy Andersa Breiviki mówili, że za kratkami planuje on pracować dalej nad swoim manifestem, który ogłosił przed rozpoczęciem mordowania. Chce też napisać książki.

Jak inni więźniowie, Breivik będzie miał prawo do pisania listów i oglądania telewizji. Ma też dostęp do ograniczonego terenu poza więzieniem, ale otoczonego betonowym murem i drutem kolczastym.

- Założenie jest takie, żeby wzmocnić jego kontakt z pracownikami więzienia, którzy będą uprawiać z nim ćwiczenia fizyczne i rozmawiać – wyjaśnił dyrektor więzienia. Breivik nie będzie miał możliwości spotykać się z innymi więźniami, nie będzie mógł bowiem opuszczać skrzydła dla skazanych podlegających podwyższonym zabezpieczeniom. Jednak cel ostateczny jest taki, żeby mógł on dołączyć do pozostałych osadzonych.

Zwykły więzień Ila ma dostęp do szkoły, w której nauki rozicągają się od podstawówki po kursy uniwersyteckie, biblioteki, w pełni wyposażonej siłowni, oraz więziennych warsztatów. – Jest człowiekiem, więc przysługują mu prawa człowieka – wyjaśnił dyrektor placówki.

Więzienie ma 12 skrzydeł, w których przebywa 124 więźniów, pilnowanych przez 230 pracowników.

Więzienie Ila powstało jako placówka dla kobiet, a podczas nazistowskiej okupacji było wykorzystywane jako obóz koncentracyjny.

Ostatni raz skazanemu udało się zbiec w 2004 roku, został jednak schwytany kilka minut później.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Reuters, BBC, AP, sg