Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 22.07.2013

Sąd w Madrycie wydał kazachskiego opozycjonistę dyktaturze

Sąd Audiencia Nacional zdecydował o ekstradycji do Kazachstanu opozycjonisty Aleksandra Pavlova, któremu w kraju grozi kilkanaście lat więzienia.

Aleksander Pavlov to były współpracownik Mukhtara Ablyazova, kazachskiego dysydenta i wroga numer jeden prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. W ostatnich tygodniach szerokim echem odbiła się sprawa deportacji żony i córki Ablyazova z Włoch do Kazachstanu.
Pavlov ścigany jest na podstawie "czerwonego zawiadomienia” Interpolu w związku z zarzutami postawionymi mu w Kazachstanie. Fundacja Otwarty Dialog, w swoim liście otwartym do hiszpańskich parlamentarzystów podkreśliła, że żądanie ekstradycji posiada charakter polityczny i jest kolejnym przypadkiem próby zdyskredytowania kazachskiego opozycjonisty.
18 lipca odbyła się dwu i pół godzinna rozprawa, na której obecni byli obserwatorzy reprezentujący Fundację Otwarty Dialog: Ludmiła Kozłowska, Bartosz Kramek i Aleksandra Gajewska oraz poseł Tomasz Makowski i adwokat Wojciech Mądrzycki z Naczelnej Rady Adwokackiej. Świadkami obrony byli uchodźca, redaktor zakazanego przez władze Kazachstanu magazynu "Vzglyad” - Igor Vinyavskiy, a także Jędrzej Czerep, analityk zajmujący się Azją Centralną. W swoich zeznaniach podkreślali, że ekstradycja Pavlova do Kazachstanu wystawia jego życie na bezpośrednie zagrożenie. Oponenci władz odsiadują w tym kraju wieloletnie wyroki więzienne i wielokrotnie narażeni są na tortury.
Po wyroku, który zapadł w poniedziałek obrona zapowiedziała apelację, na którą ma trzy dni. Jeżeli pełny skład sędziowski Izby Karnej Audiencia Nacional ją odrzuci, Pavlov trafi do Kazachstanu.
Podobna sprawa toczyła się w Polsce w czerwcu, kiedy kazachski opozycjonista, Muratbek Ketebayev, został zatrzymany na wniosek Interpolu przez policję w Lublinie. Prokuratura nie zdecydowała się wobec niego na stosowanie aresztu, z uwagi na to, że zarzucane mu przestępstwa mogą mieć charakter polityczny. Obecnie Ketebayev jest już w końcowej fazie procedury uzyskania statusu uchodźcy politycznego w Rzeczpospolitej Polskiej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Otwarty Dialog, kk

''