Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 31.07.2013

Prokuratura Generalna o sprawie Papały: reforma jest pilna

Wyrok w sprawie Papały pokazuje potrzebę reformy prokuratury - mówi Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej. Ryszard Bogucki i Andrzej Z. pseudonim "Słowik" zostali uznani za niewinnych w sprawie śmierci gen. Marka Papały.
Andrzej Z., ps. Słowik (P) na sali sądowej. Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił, 31 bm. Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z., ps. Słowik, oskarżonych o nakłanianie do zabójstwa b. szefa policji gen. Marka PapałyAndrzej Z., ps. Słowik (P) na sali sądowej. Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił, 31 bm. Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z., ps. Słowik, oskarżonych o nakłanianie do zabójstwa b. szefa policji gen. Marka PapałyPAP/Tomasz Gzell

Sąd uzasadniając wyrok podkreślał, że sprawa jest porażką prokuratury, bo prokuratorzy nie wypracowali jednolitego stanowiska, co postawiło sąd w niewygodnej sytuacji.

Zabójstwo Marka Papały - czytaj więcej

Prokurator Maciej Kujawski powiedział IAR, że wyrok to argument za tym, by sprawę reformy prokuratury uznać za pilną. Jak dodał Prokurator Generalny w tej sprawie nie mógł wydać polecenia cofnięcia aktu oskarżenia albo umorzenia określonych wątków. Maciej Kujawski zaznaczył , że przepisy na to nie pozwalają.

Kujawski podkreśla, że dobrym kierunkiem w sprawie reformy prokuratury byłoby powierzenie takich uprawnień Prokuratorowi Generalnemu, które pozwoliłyby mu na decydowanie, w jakim kierunku pójdzie proces.

Dwie wersje prokuratorskie: warszawska i łódzka

Generał Marek Papała, został zastrzelony przed swoim domem w Warszawie. Do zabójstwo Marka Papały doszło 25 czerwca 1998 roku. Miał 39 lat. Dochodzenie prowadziła najpierw Prokuratura Apelacyjna w Warszawie, a od 2009 roku - także w Łodzi.
IAR/agkm
Galeria: dzień na zdjęciach >>>