Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 15.10.2013

Ukraina chwali Kwaśniewskiego: to ważny raport!

Raport Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa to ważny krok w rozwiązaniu sprawy Julii Tymoszenko. Tak mówił w Brukseli wicepremier Ukrainy.
Julia TymoszenkoJulia TymoszenkoWikimedia Commons CC / Flapieh
Posłuchaj
  • Konstantyn Hryszczenko: wierzę, że raport z misji Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa będzie ważnym krokiem w rozwiązaniu problemu Julii Tymoszenko. Tak jak prezydent Kwaśniewski zaznaczył propozycja będzie zgodna z ukraińskim prawem i oczekiwaniami europejskich partnerów.
Czytaj także

Konstantyn Hryszczenko nie chciał zdradzić czy była premier opuści kolonię karną i wyjedzie na leczenie do Niemiec. Specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego przedstawiają we wtorek eurodeputowanym raport ze swoich spotkań w Kijowie. Konstantyn Hryszczenko mówił, że w ciągu kilku najbliższych tygodni zostaną pokonane ostatnie przeszkody na drodze do porozumienia z Unią Europejską. - Wierzę, że raport z misji Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa będzie ważnym krokiem w rozwiązaniu problemu Julii Tymoszenko. Tak jak zaznaczył prezydent Kwaśniewski, propozycja będzie zgodna z ukraińskim prawem i oczekiwaniami europejskich partnerów - deklarował wicepremier Ukrainy.

Część państw UE deklaruje jasno, że bez uwolnienia byłej premier nie ma mowy o podpisaniu na listopadowym szczycie w Wilnie umowy stowarzyszeniowej. Aleksander Kwaśniewski otwierając w Parlamencie Europejskim konferencję poświęconą integracji europejskiej Ukrainy nie chciał jeszcze zdradzić treści raportu. Były prezydent powtórzył jedynie, że wierzy w podpisanie porozumienia między Kijowe a Brukselą podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Na razie jednak władze w Kijowie nie chcą się zgodzić na wypuszczenie Tymoszenko z więzienia, nie zaakceptowały też jeszcze kompromisowego rozwiązania, czyli jej wysłania na zagraniczne leczenie. Misja specjalnych wysłanników Europarlamentu ma być więc przedłużona. Ukraina spełniła natomiast do tej pory dwa inne warunki stawiane jej przez Brukselę - zmieniła prawo wyborcze i rozpoczęła reformę wymiaru sprawiedliwości. W przyszłym tygodniu unijni ministrowie spraw zagranicznych mają ogłosić, czy zgadzają się na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

''IAR/aj