Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Jaremczak 10.12.2013

Protesty w Kijowie. Barykady tylko na Majdanie

Milicja dopięła swego: w dzielnicy rządowej nie ma śladu po barykadach. Po nocnej akcji "oczyszczania" miasta na ulicach Kijowa - spokój.

Oddziały milicji i autobusy służb bezpieczeństwa blokują drogi prowadzące na Plac Niepodległości. Kordon milicji oddalony jest od protestujących o kilkaset metrów. Funkcjonariusze przepuszczają ludzi. Zatrzymują za to samochody, którymi dowożono jedzenie in opał dla protestujących na Majdanie.

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Ukraińcy, z którymi rozmawiał specjalny wysłannik Polskiego Radia twierdzą, że wtorek powinien być spokojny. Spodziewają się, że nie dojdzie do użycia siły bo do stolicy Ukrainy przybędzie z dwudniową wizytą szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Teoretycznie też mają się rozpocząć obrady ukraińskiego okrągłego stołu.

Pomysł zorganizowania okrągłego stołu zgłosił pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuka. Poparł go obecny przywódca Ukrainy - Wiktor Janukowycz. We wtorek w tej sprawie mają się spotkać czterej prezydenci: obecny i trzej poprzedni. Mają omówić możliwe wyjścia z sytuacji.

Ten temat zdominuje też zapewne spotkania Ashton z Janukowyczem i przedstawicielami opozycji. Zdaniem eurodeputowanego Pawła Kowala, to może być najtrudniejsze zadanie szefowej unijnej dyplomacji w ciągu ostatnich lat. - Wydaje się, że najbardziej konkretna jest propozycja lansowana przez część polityków ukraińskich i przez polityków Unii Europejskiej dotycząca tak zwanego rządu technicznego - mówił w TVN 24.

Według niego, rząd techniczny miałby zapewnić opozycji poparcie dla zmian związanych z wprowadzaniem umowy stowarzyszeniowej oraz zapewniłby koordynację polityczną rozmów z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, tak by te warunki finansowe były jak najlepsze do zniesienia dla Ukrainy.

Kijów bez barykad. Niespokojna noc w stolicy Ukrainy [relacja na żywo]

Protesty na Ukrainie wybuchły po tym, jak rząd Mykoły Azarowa oświadczył, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Protesty trwają nieprzerwanie od 21 października. Ukraińcy domagają się zmiany obecnych władz, przeprowadzenia przyspieszonych wyborów oraz doprowadzenia do zbliżenia z UE.

IAR/asop