Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 01.11.2014

Dia de los Muertos - dzień, w którym spotykamy tych, którzy odeszli

Nie wszystkie zwyczaje, związane ze śmiercią, są smutne i pełne powagi. Nieodłącznym elementem meksykańskiego Dia de los Muertos, czyli Dnia zmarłych, jest śpiewanie, radość i wspólne, rodzinne biesiadowanie. W tym dniu bowiem żyjący mogą znów spotkać krewnych, którzy dawno już odeszli.
W trakcie Dia de los Muertos dziewczęta przebierają się za postać królowej KatrinyW trakcie Dia de los Muertos dziewczęta przebierają się za postać królowej KatrinyPAP/Evy Raes
Posłuchaj
  • Jak obchodzone jest w Meksyku święto Dia de los Muertos? - materiał Martyny Ogonek (Czwórka/Tędy po trendy)
Czytaj także

Mieszkańcy Ameryki Środkowej lubią świętować rodzinnie i kolorowo. Dia de los Muertos, czyli Dzień Zmarłych jest ku temu okazją. Święto to obchodzone jest 1 i 2 listopada głównie w Meksyku i Ameryce Centralnej, lecz zakorzeniło się również w wielu miejscowościach w USA. - To kult wesoły i radosny, bo w czasie tego święta ludzie mogą znów spotkać się ze swoimi bliskimi, którzy odeszli - opowiada Justyna Kępka, przewodniczka po krajach Ameryki Łacińskiej

W Meksyku nie tylko stosunek do śmierci jest inny niż w Europie, dlatego również cmentarze zdecydowanie różnią się od tych w naszej części świata. - Groby są kolorowe, często w kolorach pastelowych, ozdobione malowidłami, przedstawiającymi sceny z życia zmarłych - opowiada Kępka.

Rzeźba
Rzeźba Katriny
/źr.wikimedia/fot.Dominik

W trakcie Dia de los Muertos przez ulice miast przetaczają się barwne korowody i parady. Ludzie przebierają się za kościotrupy. - To charakterystyczna postać królowej Katriny - kobiety-kościotrupa w długiej sukni - opowiada ekspertka. - Wszędzie jest także mnóstwo kwiatów.

Czytaj także: Meksyk - starożytna kultura Majów i święca Coca-Cola

Tradycja związana jest również z jedzeniem. - Posiłki zanoszone są często na groby, bo ludzie ci wierzą, że przywołane dusze zmarłych, świętują wraz z tymi, którzy pozostali na ziemi.

Jaką rolę w tej tradycji odgrywa tequila? By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania materiału Martyny Ogonek z audycji "Tędy po trendy" .

(kd,tj)