Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 27.09.2014

Złe wspomnienia, które kładą się długim cieniem na całym życiu

- To nawet nie jest propozycja, by jeśli spotyka nas coś złego, wyrzec się tego. Między wyrzec a rozpamiętywać, między całkowitą niepamięcią a nabraniem do tego stosunku dojrzałego, akceptacji i przyjęcia tego dramatu, jest ogromna różnica - wyjaśnia psychoterapeutka Ewa Woydyłło-Osiatyńska.

Czy własnym wspomnieniami można manipulować? Czy złe wspomnienia można przerobić na dobre? Czy traumę można dziedziczyć? Jak pomagać sobie rozładować napięcie, które narasta pod wpływem wspomnień czy zdarzeń, które nas przerażają, budzą odruch ucieczki bądź chęć walki?​
- Wiem, że nie cofnę już czasu, że moje życie wyglądało tak jak wyglądało, i to jest to, z czym nie jestem sobie w stanie nawet w tej chwili poradzić. To, czego mi żal najbardziej, to że dzieciństwo nie wyglądało tak, jak powinno wyglądać beztroskie dzieciństwo każdego dziecka - mówi Agata Baraniecka-Kłos, ofiara pedofilii i założycielka Fundacji Stop Przedawnieniu.
Kobieta przyznaje, że przykre wspomnienia nigdy nie umarły, żyły w niej, jednak były uśpione. - Zawsze pamiętałam o tych wydarzeniach, natomiast całe życie próbowałam o nich zapomnieć. Każdy człowiek nie chce pamiętać tego, co złe - opowiada ofiara pedofilii. Dodaje, że wielu psychologów doznania dziecka, które padło ofiarą pedofilii porównuje do tego, co czują osoby, które przeżyły Holokaust.
Agata Baraniecka-Kłos przyznaje, że gdy była mała nie zdawała sobie sprawy z tego, jak to przykre doświadczenie wpłynie na jej życie. Dopiero zrozumiała to z perspektywy czasu. - Każdą cenę bym zapłaciła za to, by to, co się stało w moim życiu, gdy byłam dzieckiem, nie wydarzyło się - podkreśla kobieta.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psychoterapeutka wyjaśnia, że wszystkie zdarzenia, które składają się na nasze życie są tworzywem tożsamości i określonego wizerunku siebie. - Amnezja jest sprawą nieosiągalną, to są sztuczne wysiłki, które prowadzą do zakłamania i zaprzeczania. Nie wolno próbować iść w tę stronę, tym bardziej, jeśli pokazuje coś, co rzutuje latami na psychikę danej osoby - mówi psychoterapeutka.

Małgorzata Sieczkowska, psychoterapeutka i specjalistka metody Somatic Experiencing przypomina myśl Carla Gustawa Junga, który obalił mit, zgodnie z którym nieszczęśliwe dzieciństwo musi prowadzić do zmarginalizowania w życiu społecznym. - On mówi, że ci z nas, którzy mieli tzw. trudne dzieciństwo są oszlifowanymi diamentami, które potem zawsze idą służyć społeczności - wyjaśnia specjalistka.
Czym jest trauma? Jak przykre doświadczenia wpływają na nasze życie? Jak można sobie poradzić ze złymi wspomnieniami? Posłuchaj całej audycji.
"Problem z głowy" poprowadziła Nina Karczmarewicz.
(sm/ag)