Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Przerwa 06.08.2014

Warszawa 1944. Pacyfikacja miasta

To były najtragiczniejsze dni w historii stolicy. Wraz z wybuchem na początku sierpnia 1944 roku bohaterskiego zrywu na miasto został wydany wyrok...
Powstanie Warszawskie. Żołnierze Batalionu Zośka. Okolice włazu kanałowego przy ul. WareckiejPowstanie Warszawskie. Żołnierze Batalionu "Zośka". Okolice włazu kanałowego przy ul. Wareckiejwikimedia.commons/fot.Jerzy Tomaszewski

Na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego Hitler i Himmler zdecydowali, że każdy warszawiak miał być zamordowany, a miasto zrównane z ziemią.

Zapraszamy do wysłuchania trzeciej części cyklu dokumentalnego "Gloria Victis - Warszawa i jej mieszkańcy - 1944", w którym rozmówcy Agnieszki Stępień opowiadają o akcji pacyfikacyjnej i wypędzeniach z miasta. Niemcy stosowali odpowiedzialność zbiorową, ludzie byli traktowani jak potencjalni bandyci - tak hitlerowcy nazywali mieszkańców Warszawy. Natychmiast pojawiły się obozy przejściowe. Największy punkt przejściowy to kościół na Woli - przeszło przez niego ok. 90 tys. ludzi. Drugim takim miejscem był Zieleniak na Ochocie. Tamtędy przeszło ok. 60 tys. ludzi. Stamtąd ludzie trafiali do obozu w Pruszkowie. On był zorganizowany po to, żeby wyłapać maksymalnie dużą ilość siły roboczej wywożonej potem do Niemiec.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

W audycjach występują historycy: Izabela Maliszewska i Stanisław Maliszewski, autorzy książek o Powstaniu Warszawskim. Wykorzystano także wspomnienia ówczesnych mieszkańców stolicy,  pochodzące z archiwum Muzeum Warszawy.
"Gloria Victis - Warszawa i jej mieszkańcy - 1944" - do usłyszenia codziennie od 4.08 do 8.08 w popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki” o godzinie 18.15.