Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 21.02.2014

21.02.2014 "Stu zabitych w Kijowie". Całonocne negocjacje z Janukowyczem. Biden dzwonił do Tuska. Apel o "bojkot Soczi" [relacja]

Negocjacje trwają nieprzerwanie od wieczora. W Kijowie są szefowie dyplomacji Polski i Niemiec. Pośredniczą w rozmowach opozycji z Wiktorem Janukowyczem. W czwartek Rada Najwyższa uchwaliła m.in. wycofanie do koszar sił MSW i wstrzymanie ognia. Trwa liczenie ofiar wśród protestujących - według służb Majdanu zginęło już około 100 osób. W czwartek Unia Europejska zdecydowała o nałożeniu sankcji na Kijów, w związku z rozlewem krwi.
Kijowski MajdanKijowski MajdanPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Galeria Posłuchaj
  • W Kijowie dziesiątki ofiar wśród protestujących. Wielu zginęło od kul snajperów. Relacja Pawła Buszko (IAR)
  • Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR): Rada Najwyższa zakazuje milicji używać broni
  • Relacja Radomira Czarneckiego z Kijowa (IAR): uchwała Rady Najwyższego wzbudziła nadzieje na Majdanie
Czytaj także
17.20

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec rozmawiają z przedstawicielami opozycji. Unijni wysłannicy zaproponowali prezydentowi Wiktorem Janukowyczem mapę drogową politycznego rozwiązania dla Ukrainy. Chodzi o utworzenie rządu przejściowego, rozpoczęcie reformy konstytucji oraz przeprowadzenie wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Spotkanie
Spotkanie odbywa się w siedzibie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Kijowie FOT.: EPA/TIM BRAKEMEIER

17.10

Ukraińska Rada Najwyższa wznowiła obrady. Posiedzenie zwołano z inicjatywy opozycji, która chce wybrać nowego przewodniczącego i powołać premiera. Opozycję poparła cześć deputowanych rządzącej Partii Regionów. W posiedzeniu nie uczestniczą komuniści. Okazało się, że nie działa elektroniczny system liczenia głosów, dlatego deputowani będą głosować przez podniesienie rąk.
Pilnujący gmachu funkcjonariusze sił bezpieczeństwa nie chcieli wpuścić do środka dziennikarzy. Deputowani uformowali wtedy szpaler, którym przedstawiciele mediów przedostali się do parlamentu. Opozycja zaapelowała do manifestantów, aby nie atakowali gmachu.

17.03

W kancelarii premiera rozpoczęło się spotkanie poświęcone wydarzeniom na Ukrainie. Wśród gości Donalda Tuska są między innymi: Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Jerzy Buzek, Grzegorz Schetyna, Paweł Kowal, Michał Kamiński. Konferencja prasowa szefa rządu ma się odbyć około godz. 18.30.

16.55

- Nadszedł czas, kiedy wszystkie strony sporu muszą zrezygnować z użycia siły, ale to ukraiński rząd ponosi główną odpowiedzialność za to, aby do tego rzeczywiście doszło - mówi szef brytyjskiej dyplomacji William Hague. Jego zdaniem, świat nie może bezczynnie patrzeć na to, co dzieje się w Kijowie. W Brukseli trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych, którzy mają zdecydować o działaniach wobec władz w Kijowie.

16.45

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji liczą na spotkanie z liderami opozycji. Wcześniej rozmawiali z prezydentem.

16.42

Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, zachęca wiernych do udziału we mszy za Ukrainę. Zostanie ona odprawiona w niedzielę o godzinie 11 w archikatedrze świętego Jana na Starym Mieście.

16.38

- Jednoczcie się w obronie waszego życia, zdrowia i własności. Nie dopuszczajcie do przemocy. Jesteśmy zobowiązani nie dopuścić do przelewu krwi! - apeluje do rodaków Witalij Kliczko.

(źródło: STORYFUL/x-news)

16.20

- Jesteśmy oburzeni postępowaniem rządu i prezydenta. Choć kochamy Ukrainę, to nie będziemy jej tu dłużej reprezentować. Mamy uśmiechać się, gdy w ojczyźnie przelewa się krew i tyle osób cierpi? To niemożliwe! Rezygnujemy z igrzysk w geście solidarności z walczącymi na barykadach - mówi Bohdana Macioćka, która zrezygnowała ze startu w Soczi.

Ukraińscy sportowcy wstrząśnięci wydarzeniami w Kijowie>>>

16.09

Demonstranci przetrzymują 67 milicjantów jako zakładników - potwierdza ministerstwo spraw wewnętrznych. Niektórzy zostali pojmani, gdy spali w znajdującym się na placu Europejskim Ukraińskim Domu, który rano został odbity przez protestujących z rąk Berkutu. Innych schwytano podczas starć obok Pałacu Październikowego w pobliżu Majdanu Niepodległości.
Wielu z pojmanych mężczyzn ma 18-19 lat. Byli uzbrojeni tylko w gumowe pałki. Wśród przetrzymywanych są też starsi funkcjonariusze. Niektórzy mają niewielkie obrażenia. Zajmują się nimi lekarze.

16.02

Zakończyło się spotkanie szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji z Wiktorem Janukowyczem. Po wyjściu z rozmów ministrowie nie chcieli rozmawiać z prasą. Agencja Interfax-Ukraina pisze, że szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec wyszli z administracji prezydenta Wiktora Janukowycza z niezadowolonymi minami.

Niemiecki
Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier przechodzi wśród szpalerów funkcjonariuszy. FOT.: EPA/TIM BRAKEMEIER

Według rzecznika polskiego MSZ Marcin Wojciechowskiego, ministrowie udali się do przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Kijowie. Tam mają odbyć telekonferencję z pozostałymi ministrami spraw zagranicznych, którzy w Brukseli rozmawiają na temat sytuacji na Ukrainie.

15.50

- Nie można tolerować bezkarności. Musimy pokazać, że jest kara za zbrodnie dokonywane na własnym narodzie. I to jest właśnie powód dla którego będziemy dziś decydować o sankcjach - mówił szef belgijskiej dyplomacji Didier Reynders tuż przed początkiem nadzwyczajnej narady unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.

Krew
Krew na ulicach Kijowa. FOT.: EPA/LASZLO BELICZAY

Relacja na żywo

IAR/PAP/asop