Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 21.02.2014

21.02.2014 "Stu zabitych w Kijowie". Całonocne negocjacje z Janukowyczem. Biden dzwonił do Tuska. Apel o "bojkot Soczi" [relacja]

Negocjacje trwają nieprzerwanie od wieczora. W Kijowie są szefowie dyplomacji Polski i Niemiec. Pośredniczą w rozmowach opozycji z Wiktorem Janukowyczem. W czwartek Rada Najwyższa uchwaliła m.in. wycofanie do koszar sił MSW i wstrzymanie ognia. Trwa liczenie ofiar wśród protestujących - według służb Majdanu zginęło już około 100 osób. W czwartek Unia Europejska zdecydowała o nałożeniu sankcji na Kijów, w związku z rozlewem krwi.
Kijowski MajdanKijowski MajdanPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Galeria Posłuchaj
  • W Kijowie dziesiątki ofiar wśród protestujących. Wielu zginęło od kul snajperów. Relacja Pawła Buszko (IAR)
  • Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR): Rada Najwyższa zakazuje milicji używać broni
  • Relacja Radomira Czarneckiego z Kijowa (IAR): uchwała Rady Najwyższego wzbudziła nadzieje na Majdanie
Czytaj także
15.45

Zebrała się Rada Najwyższa. Posiedzenie otworzył wiceprzewodniczący, Rusłan Koszuliński. Obrady rozpoczęła minuta ciszy w hołdzie pamięci ofiar starć w Kijowie. Następnie Koszuliński ogłosił przerwę. Uzasadnił to tym, że na sali jest tylko dwustu deputowanych i trzeba dać czas tym, którzy chcieliby jeszcze przybyć.

Aby decyzje Rady były ważne, w obradach musi uczestniczyć przeszło 220 deputowanych. Władimir Kurennoj z partii UDAR powiedział, że przerwę ogłoszona na prośbę Serhija Tihipki z Partii Regionów. Według niego, w klubie parlamentarnym partii rządzącej utworzono grupę antykryzysową, która proponuje wybranie nowego przewodniczącego Rady Najwyższej, którym powinien być przedstawiciel opozycji. Zdaniem Tihipki, już teraz powinien być wybrany nowy premier, który będzie poparty przez wszystkie kluby parlamentarne. Ma on przedstawić skład rządu.

15.39

Wysłannik Władimira Putina pojedzie do Kijowa - poinformował rzecznik Kremla. Będzie pośredniczył w negocjacjach władz z opozycją. O wysłanie mediatora zwrócił się do Putina w rozmowie telefonicznej prezydent Ukrainy. Prezydent rosji nie zwlekał z podjęciem decyzji i polecił udać się do Kijowa rzecznikowi praw człowieka Władimirowi Łukinowi.

15.30

W Brukseli zbierają się ministrowie spraw zagranicznych UE, by podjąć decyzję w sprawie sankcji na Ukrainę.

FOT.:
FOT.: EPA/OLIVIER HOSLET

15.15

Angela Merkel wzywa Wiktora Janukowycza, by dopuścił do utworzenia nowego rządu i zmiany konstytucji. Jej zdaniem tylko to daje szanse na trwałe rozwiązanie konfliktu.

15.10

MSZ Wielkiej Brytanii wezwał w ambasadora Ukrainy Wołodymyra Chandogija, by przekazać mu, że brytyjskie władze uznają atak sił rządowych "na pokojowych manifestantów w Kijowie za niedopuszczalny" - poinformowało w komunikacie brytyjskie ministerstwo.

15.07

Szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec, którzy przebywają w Kijowie, mogą nie dotrzeć na rozpoczynające się w Brukseli posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Możliwa jest telekonferencja - twierdzą dyplomaci.

15.05

PAP: jest szansa na kompromis między władzami Ukrainy a opozycją na rzecz rozwiązania kryzysu. - Rysują się szanse na kompromis wokół skrócenia kadencji prezydenta i parlamentu, opracowania nowej konstytucji w ciągu kilku miesięcy i ukonstytuowania nowego rządu Ukrainy w ciągu kilku dni - twierdzi rozmówca PAP

14.52

Szef MSW Ukrainy: milicji wydano broń z ostrą amunicją. Będzie stosowana zgodnie z ustawą o milicji.

Funkcjonariusze oddziałów specjalnych Berkut strzelają do protestujących ostrą amunicją z karabinków kałasznikowa podczas wycofywania się z barykad przy ul. Instytuckiej (źródło: RFE/RL/x-news)

14.47

Przebywający w Soczi ukraińscy sportowcy apelują do rodaków o pokój. Apel opublikował Narodowy Komitet Olimpijski Ukrainy. Ukraińska reprezentacja wyraża współczucie rodzinom ofiar i prosi "powstrzymajcie rozlew krwi".

FOT.:
FOT.: EPA/SRDJAN SUKI

14.45

Podkarpacie gotowe na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska mówiła w radiowej Jedynce, że działania w tej sprawie są koordynowane z szefem urzędu do spraw cudzoziemców.

czytaj więcej>>>

14.30

Co najmniej 60 milicjantów jest przetrzymywanych przez demonstrantów w budynku państwowej firmy energetycznej obok ratusza w centrum Kijowa - poinformowały ukraińskie media.

14.27

Przerwa w rozmowach Wiktora Janukowycza z ministrami spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski. - Janukowycz dzwoni teraz do Putina. Ministrowie namawiają go, by skrócił swą kadencję do końca bieżącego roku - powiedział rozmówca PAP.

14.25

Wiele wskazuje na to, że ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec mogą dziś nie wrócić z Kijowa - wynika z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia. Szefowie dyplomacji trzech krajów rozmawiają w ukraińskiej stolicy z prezydentem Wiktorem Janukowyczem o zażeganiu kryzysu

14.21

UE wprowadzi embargo na dostawy broni na Ukrainę. Bruksela jest też gotowa nałożyć sankcje na osoby winne użycia przemocy na Ukrainie - podała agencja Reutera, która dotarła do projektu oświadczenia unijnych szefów dyplomacji. Możliwe są przede wszystkim sankcje wizowe, polegające na objęciu zakazem wjazdu urzędników, polityków i innych osób, uwikłanych w przemoc i represje na Ukrainie, jak również zamrożenie należących do nich aktywów finansowych, ulokowanych na terytorium UE.

Polska gotowa na ewentualne przerwy w dostawach rosyjskiego gazu transportowanego przez Ukrainę>>>

Relacja na żywo

IAR/PAP/asop