Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 14.01.2014

KE: polski rząd nie zgłaszał zastrzeżeń ws. wędzenia wędlin

Przepisy uzgodniono w ramach konsultacji Komisji Europejskiej z przedstawicielami państw członkowskich. Jedynym krajem, który zgłaszał wtedy jakiekolwiek obiekcje była Łotwa.

Przypomniał o tym rzecznik unijnego komisarza ds. zdrowia, Frederick Vincent. Dodał, że Komisja Europejska jest wciąż otwarta na konsultacje z krajami członkowskimi, jeśli mają one wątpliwości co do nowych regulacji w sprawie wędzenia wędlin.

Unijne przepisy, przyjęte w 2011 roku, wejdą w życie 1 września 2014. Zgodnie z nimi obniżona zostanie dopuszczalna zawartość substancji smolistych w żywności.

Zaniepokojenie tymi zmianami wyrazili w Polsce mali producenci wyrobów tradycyjnych czyli około 100 firm. Ich zdaniem zostaną oni najbardziej dotknięci nowymi normami, gdyż nie prowadzą badań dotyczących substancji, wydzielanych w trakcie wędzenia. Przedsiębiorcy skarżą się także, że nie byli konsultowani w sprawie nowego prawa.

Rzecznik unijnego komisarza podkreśla jednak, że nie jest na to jeszcze za późno. - Na tym etapie nie przewidujemy wprowadzenia żadnych zmian, ale możemy wysłuchać obaw krajów członkowskich, jeśli tylko będą konkretne powody zaniepokojenia dla europejskich przedsiębiorców - powiedział Vincent. Dodał, że polscy producenci, za pośrednictwem przedstawicieli rządu, mogą zwrócić się do Komisji i poinformować o problemach wynikających z nowych regulacji.

Rzecznik Komisji zaznaczył jednocześnie, że nowe normy nie oznaczają wprowadzenia żadnego zakazu. - Wszyscy wiemy, że niektóre produkty, o których mówimy są chronione na poziomie unijnym i takie pozostaną. Na tym etapie musimy jasno zaznaczyć, że Unia Europejska nie będzie zakazywać żadnego z produktów - dodał Vincent.

Przepisy uzgodniono w ramach tzw. komitologii czyli konsultacji Komisji Europejskiej z przedstawicielami państw członkowskich. Jedynym krajem, który zgłaszał wtedy jakiekolwiek zastrzeżenia była Łotwa. Po formalnym przyjęciu nowych regulacji przez Komisję , przepisy trafiły do Parlamentu Europejskiego, który miał trzy miesiące na odniesienie się do nich. Ani europosłowie, ani cały Parlament nie zgłosił jednak żadnych obiekcji.

We wtorek z unijnym komisarzem ds. zdrowia Tonio Borgiem ma się spotkać w tej sprawie polski europoseł Tomasz Poręba z PiS.

mc

''