Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 07.01.2016

Sankcje wobec Iranu zostaną zniesione. Szykuję się walka na rynku ropy naftowej?

16 stycznia to prawdopodobna, choć wciąż nieoficjalna data zniesienia pierwszych sankcji wobec Iranu.
Posłuchaj
  • O tym, komu i dlaczego nie podoba się zniesienie sankcji wobec Iranu, mówił w Polskim Radiu 24 prezes Polsko-Irańskiej Rady Biznesu Jacek Sosnowski (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Po latach izolacji ekonomicznej wydawało się, że Iran wychodzi na prostą, tu jednak pojawia się zwrot i kraje regionu zrywają stosunki dyplomatyczne z Teheranem. To jednak nie powinno większego wpływu na sam proces znoszenia sankcji, mówi prezes Polsko-Irańskiej Rady Biznesu Jacek Sosnowski.

- Tzw. daty wprowadzenie jeszcze nie znamy, mówi się o 16 stycznia, wiemy tyle, że sprawa jest przesądzona. Co do harmonogramu znoszenia sankcji to jeszcze go nie ma, bo w dalszym ciągu duże naciski na USA wywierają przeciwnicy Iranu. To jest absolutnie zrozumiałe geopolitycznie – uważa gość Polskiego Radia 24. – Wiemy natomiast jedno: sektory, które najpierw zostaną „uwolnione”, to te, które są najmniej politycznie niepoprawne, najmniej niebezpieczne, najmniej zagrażające – niezależnie dla kogo, czyli na pewno żywność, farmaceutyki, czyli to już w tym momencie jest sprzedawana do Iranu z pominięciem sankcji, czyli przez kraje sąsiednie – podkreśla.

Wzośnie konkurencja na rynku ropy

Najbardziej newralgicznym jest sektor wydobywczy. Iranowi bardzo zależy na sprzedaży swojej ropy, co nie podoba się m.in. Arabii Saudyjskiej.

- Absolutnie naturalną rzeczą jest to, że Arabii Saudyjskiej powrót Iranu na arenę międzynarodową nie jest na rękę, dlatego że być może ceny ropy nie spadną poniżej obecnych trzydziestu kilku dolarów za baryłkę, ale tej ropy z Iranu nagle zacznie być więcej na rynku światowym. Arabia Saudyjska już w tym momencie mierzy się z sytuacją nadprodukcji ropy na rynku i ma poważne problemy z jej sprzedażą. W związku z czym ropa irańska zagraża interesom Arabii Saudyjskiej, szczególnie że Arabowie wydobywają ropę i przetwarzają ją znacznie drożej niż Irańczycy. Nieoficjalnie mówi się, że Irańczykom wystarczy cena 25 dolarów za baryłkę, żeby ich aktywność w obszarze wydobycia ropy była opłacalna – wyjaśnia Jacek Sosnowski.

Tymczasem do Iranu szykują się polscy przedsiębiorcy. W ramach rządowego programu Go Iran odbyły się już trzy misje gospodarcze. Za trzy tygodnie do Polski mają z kolei przyjechać biznesmeni z Iranu.

Błażej Prośniewski, awi