Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 12.02.2014

Dotrzeć do sedna ludowych przedmiotów

- Dla nas najważniejszym zagadnieniem w ramach tego przedsięwzięcia jest współczesny sposób postrzegania ludowej twórczości - mówili w Dwójce organizatorzy akcji "Uwolnić projekt", przygotowywanej przez warszawskie Muzeum Etnograficzne z okazji Roku Kolberga.
Prezentacja tradycyjnych metod obróbki bursztynuPrezentacja tradycyjnych metod obróbki bursztynuPAP/Wojciech Pacewicz

"Uwolnić projekt" to inicjatywa, która ma na celu "odkurzenie" dawnych ludowych przedmiotów i przełożenie ich na język współczesny. - Przebiegać to będzie w ten sposób, że projektanci zostaną zaproszeni do magazynu z wyrobami ludowych rzemieślników. Tam dowiedzą się, jaka była ich funkcja, a następnie, w oparciu o ten ludowy wzór, zaprojektują nowy przedmiot użytkowy - opowiadała w "Źródłach" Edyta Ołdak, prezes stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie".

Dokumentacja z przygotowywania poszczególnych przedmiotów trafi na stronę internetową. Projekt nowego przedmiotu będzie można pobrać, a następnie dać do wykonania lokalnemu rzemieślnikowi.

- W ten sposób wrócimy do dawnego modelu produkcji i dystrybucji dóbr materialnych - wyjaśniała Ewa Ołdak.

>>Rok Kolberga w Dwójce<<
Więcej na temat projektu organizowanego z okazji Roku Kolberga w nagraniu audycji. Udział w rozmowie wzięli Anna Grunwald - kierownik Działu Edukacji Muzeum Etnograficznego, Edyta Ołdak - prezes stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie", Artur Gosk - architekt i projektant, Bratek Robotycki - etnograf, dr Paweł Matwiejczuk - kierownik Centralnego Magazynu Zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Audycję przygotował Piotr Kędziorek.

bch/jp