Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 25.04.2014

Dyrektor programowy Radia Watykan: Jan Paweł II i Jan XXIII byli gigantami

- Kanonizacja dwóch papieży wpisuje się doskonale w to, co głosił Benedykt XVI, a co jeszcze mocniej podkreśla papież Franciszek: nie ma Chrystusa bez Kościoła i nie ma Kościoła bez Chrystusa. Jeśli ktoś dokładniej zapozna się z działalnością obydwu papieży, zobaczy, że każdy z nich był na swój sposób gigantem - mówił w Jedynce o. Andrzej Koprowski.
Dwóch kleryków niesie wspólny portret Jana Pawła II i Jana XXIII przez pl. św. Piotra w WatykanieDwóch kleryków niesie wspólny portret Jana Pawła II i Jana XXIII przez pl. św. Piotra w WatykaniePAP/EPA/MICHAEL KAPPELER

Gość "Popułudnia z Jedynką" podkreślał, że Jan Paweł II wprowadził Kościół w najdalsze zakątki świata . - Nie tylko geograficzne, ale też w kwestiach, które były uśpione albo zdominowane naroślami obiegowej, modnej kultury. W jego przekazie na pierwszy plan wysuwał m.in. akcent na dwa płuca chrześcijaństwa: zachodnie i wschodnie, ostrość widzenia problemów sprawiedliwości społecznej, godności człowieka i roli rodziny. Był papieżem dialogu międzyreligijnego i ekumenicznego - wymieniał o. Andrzej Koprowski.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII >>> zobacz serwis specjalny

Charakteryzując z kolei Jana XXIII, jezuita przypomniał, że przylgnęły do niego takie określenia jak "dobry papież", "papież dobroci", czy "papież uśmiechu". Natomiast, jak zauważył, często umyka uwadze, że był to również papież niezwykle odważny w podejmowaniu decyzji. - Często musiał przy tym iść pod prąd, jak w przypadku zwołania Soboru Watykańskiego II - tłumaczył dyrektor programowy Radia Watykan.

Przed kanonizacją - wyjątkowe czuwanie w radiowej Jedynce >>>

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII bardzo dobrze, zdaniem o. Andrzeja Koprowskiego, pokazuje na czym polega bycie świętym. - Jest to ściśle związane z codziennością, ze stylem konfrontacji z problemami jakie niosło życie Kościoła i świata w określonym momencie. Obaj papieże po prostu nie uciekali od problemów, ale usiłowali im sprostać, ufni Panu Bogu i szukając Bożego światła jak to zrobić. Punktem odniesienia był dla nich Pan Bóg, zamysł Boga Stwórcy zbawiającego poprzez Jezusa Chrystusa i misję Kościoła wobec człowieka i wobec ładu społecznego - dowodził jezuita.

W niedzielę Jan Paweł II oraz Jan XXIII zostaną świętymi Kościoła katolickiego. Na transmisję mszy kanonizacyjnej zapraszamy do radiowej Jedynki.

Transmisja mszy kanonizacyjnej w Jedynce >>>

pg, tj

>>>Zapis całej rozmowy