Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 26.04.2014

Wadowice-Watykan. Jedynka śladami Jana Pawła II

Plac św. Piotra i Bazylika Ofiarowania NMP, Castel Gandolfo czy wadowicki muzeum-dom rodzinny. W przeddzień kanonizacji wybraliśmy się w szczególną podróż.
Jan Paweł II wspiera się na krucyfiksie podczas wizyty w Chorwacji (18.05.2000)Jan Paweł II wspiera się na krucyfiksie podczas wizyty w Chorwacji (18.05.2000)PAP/EPA/GABRIEL BOUYS

W niedzielę 27 kwietnia dwaj błogosławieni papieże: Jan XXIII oraz Jan Paweł II zostaną świętymi Kościoła katolickiego. Temu wydarzeniu poświęcilismy całe wydanie "Sygnałów dnia" w sobotę 26 kwietnia.
Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII >>> zobacz serwis specjalny
Odwiedziliśmy miejsca, które szczególnie były bliskie błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Byliśmy w  Wadowicach, domu rodzinnym, a obecnie muzeum Jana Pawła II oraz w tamtejszej Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Łączyliśmy się też z Watykanem i korespondentami Polskiego Radia.

Po Watykanie oprowadzała nas Magdalena Wolińska-Riedi, żona członka Gwardii Szwajcarskiej, obywatelka Watykanu, która mieszka tam od dziesięciu lat.

Magdalena Wolińska-Riedi opowiada o życiu w Watykanie (Sygnały dnia/Jedynka)
Po domu Jana Pawła II, w którym obecnie znajduje się muzeum papieża-Polaka oprowadzał słuchaczy ks. dr Jacek Pietruszka.

Wadowice - dom rodzinny Karola Wojtyły (Sygnały dnia/Jedynka)

"Sygnały dnia" odwiedziły dawną szkołę powszechną, do której uczęszczał Lolek Wojtyła. Obecnie w gmachu tym znajduje się urząd miejski. Mały Karol uczęszczał do tej szkoły cztery lata do 1930 roku. Później kontynuowała naukę w gimnazjum. Po budynku dawnej szkoły oprowadza Stanisław Kotarba z Urzędu Miejskiego w Wadowicach.

Historia gmachu dawnej szkoły powszechnej, a obecnie Urzędu Miejskiego w Wadowicach (Sygnały dnia/Jedynka)

Rafał Fleszar, jeden z pierwszych polskich ministrantów w Watykanie, opowiada jak przez 5 lat służył do mszy w Bazylice Świętego Piotra, często odprawianych przez samego Jana Pawła II.

Rafał Fleszar opowiada jak w wieku 10 lat trafił do Watykanu (Sygnały dnia/Jedynka)

Podczas pierwszej pielgrzymki do Wadowic w 1979 roku Jan Pawel II wspomniał o wadowickiej bazylice i pewnym szczególnym miejscu. Tym miejscem była chrzcielnica, w której został ochrzczony 20 czerwca 1920 rok. Po wadowickiej Bazylice Mniejsza pw. Ofiarowania NMP oprowadzał słuchaczy ks. proboszcz Stanisław Jaśkowiec.

Spacer po bazylice w Wadowicach (Sygnały dnia/Jedynka)

Na spacer po placu Świętego Piotra w Watykanie zabrał natomiast słuchaczy ksiądz Krzysztof Ołdakowski, szef Redakcji Katolickiej Polskiego Radia.

Spacer po pl. Świętego Piotra (Sygnały dnia/Jedynka)

W dawnym budynku mleczarni w Wadowicach mieści się obecnie Muzeum Miejskie. O ekspozycji, zawierającej wiele pamiątek po Janie Pawle II, opowiada dyrektor instytucji Piotr Wyrobiec.

Pamiątki po Janie Pawle II w Muzeum Miejskim w Wadowicach (Sygnały dnia/Jedynka)

Zapraszamy na spacer po miejscu związanym z Janem Pawłem II od początku jego pontyfikatu. Tam papież pojechał kilka dni po konklawe. To Sanktuarium Maryjne w górach Mentorella leżące kilkadziesiąt kilometrów od Watykanu. Polscy księża zmartwychwstańcy w 1857 r. odkupili od jezuitów zniszczone i zaniedbane, górujące nad okolicą zabudowania klasztorne. Utworzyli w nich swoją siedzibę. Karol Wojtyła bywał tam także wcześniej i to wielokrotnie, jeszcze jako biskup krakowski i kardynał. Po sanktuarium oprowadzał słuchaczy o. Adam Dźwigoń, rektor sanktuarium w Mentorelli.

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w górach Mentorella (Sygnały dnia/Jedynka)
Karol Wojtyła tuż po egzaminie maturalnym wybrał się do cukierni Karola Hagenhubera, w której podawano pyszne kremówki. Cukiernia została zamknięta w 1945 roku, jednak ulubione ciastko Ojca Świętego nadal można kupić w wielu miejscach w Wadowicach.

Przepis na słynne wadowickie kremówki zdradza restaurator Kazimierz Czarny (Sygnały dnia/Jedynka)

Kiedy w lipcu i sierpniu nad Rzym nadciągają upały, kto tylko może stara się z miasta wyjechać. Podobnie czynili papieże i tak samo robił Jan Paweł II. Jeździł do letniej rezydenci papieży w Castel Gandolfo. Ks. Arkadiusz Nocoń z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Sakramentów opowiada o polonicach obecnych w tym miejscu. Są to: kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz freski przestawiające obronę Częstochowy i Cud nad Wisłą. Ich obecnością był zaskoczony nawet Jan Paweł II.

Letnia rezydencja papieży w Castel Gandolfo (Sygnały dnia/Jedynka)

13 maja 1981 roku podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra miał miejsce zamach na Jana Pawła II. W szpitalu Ojcu Świętemu towarzyszył jego osobisty lekarz Renato Buzzonetti.

O latach spędzonych u boku Jana Pawła II opowiada papieski lekarz Renato Buzzonetti (Sygnały dnia/Jedynka)

W murach obecnego I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach w latach 1930-1938 uczył się Karol Wojtyła. Po szkole oprowadza dyrektor Janina Turek, która pokazała m.in. arkusze ocen późniejszego papieża.

Arkusze ocen Karola Wojtyły cały czas są przechowywane w gmachu szkoły, w której uczył się w latach 1930-1938 (Sygnały dnia/Jedynka)
Podczas niedzielnej mszy kanonizacyjnej wystąpi kilkusetosobowy chór. Jedną z chórzystek będzie Zdzisława Sobczyk, która opowiada o przygotowaniach do uroczystości.
Zdzisława Sobczyk zdradza jakie pieśni zabrzmią podczas mszy kanonizacyjnej (Sygnały dnia/Jedynka)

Transmisja mszy kanonizacyjnej w Jedynce >>>

"Sygnały dnia" codziennie od poniedziałku do soboty od 6.00 do 9.00.

ag/pg