Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 28.04.2014

To mówił nam Jan Paweł II ku pamięci

"Musicie być mocni" to kolaż złożony z wystąpień Jana Pawła II, od pierwszej do ostatniej polskiej pielgrzymki. Wśród nich ten najsłynniejszy, wygłoszony na warszawskim placu Zwycięstwa. Ma on charakter przesłania jakie pozostawił nam Papież.
Sarkofag Jana Pawła IISarkofag Jana Pawła IIPAP/Jacek Turczyk

Umiłowani Bracia i Siostry, drodzy rodacy.
Ucałowałem ziemię polską, z której wyrosłem. Ziemię, z której wezwał mnie Bóg. Niezbadanym wyrokiem swej opatrzności na Stolicę Piotrową w Rzymie. Ziemię, do której przybyłem dzisiaj, jako pielgrzym. Muszę wraz z wami wszystkimi stawiać sobie pytanie o motyw, dla którego właśnie w roku 1978, po tylu stuleciach ustalonej w tej dziedzinie tradycji, został na rzymską stolicę świętego Piotra wezwany syn polskiego narodu, polskiej ziemi. Czyż przeto nie wolno nam wnosić, że Polska stała się w naszych czasach ziemią szczególnie odpowiedzialnego świadectwa? Że właśnie stąd ze szczególną pokorą, ale i ze szczególnym przekonaniem trzeba głosić Chrystusa?

I wołam, ja syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: niech zstąpi Duch Twój, niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII >>> zobacz serwis specjalny

Człowiek jest powołany do odnoszenia zwycięstwa w Jezusie Chrystusie. Jest to zwycięstwo nad grzechem, nad starym człowiekiem, który tkwi głęboko w każdym z nas. Mocą Boga człowiek powołany jest  do zwycięstwa nad sobą, do zwycięstwa nad tym, co krępuje naszą wolą wolę i czyni ją poddaną złu.

Każdy z Was, młodzi przyjaciele, znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek, praw i wartości, które trzeba utrzymać i obronić. Tak jak to Westerplatte.

Wyboru dokonała Ewelina Karpacz.

(ag, pg)