Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 26.07.2010

Ostatni festiwal z wnukiem Wagnera

97. Festiwal Wagnerowski, ojciec w Wermachcie i rzeźba norweska w Krakowie.
Teatr Festspielhaus w BayreuthTeatr Festspielhaus w Bayreuthźr. Wikipedia
Posłuchaj
  • Marcin Majchrowski o Festiwalu Wagnerowskim
  • Tomasz Obertyn i reż. Mariusz Malinowski o filmie DZIECI WERMACHTU
Czytaj także

W poniedziałkowym "Wybieram Dwójkę" opowiedzieliśmy o najważniejszych wydarzeniach tegorocznego Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth. 97. Festiwal Wagnerowski rozpoczął się wczoraj – jest to ostatni festiwal kierowany przez wnuka kompozytora – Wolfganga Wagnera, który przez ponad pół wieku był jego dyrektorem. Festiwal rozpoczął się nową inscenizacją opery Ryszarda Wagnera "Parsifal" w reżyserii Norwega Stefana Herheima.

Festiwal Wagnerowski w Bayreuth po raz pierwszy odbył się w 1876 roku. Dzieła Ryszarda Wagnera wystawiane są w teatrze Festspielhaus – specjalnie zaprojektowanym według wskazówek samego kompozytora. Historię festiwalu, który w przyszłym roku obchodzić będzie swoje 135-lecie, tworzyli i tworzą najwięksi dyrygenci, wśród nich m.in.: Hans Richter, Wilhelm Furtwängler, Karl Böhm, Pierre Boulez, Carlos Kleiber, Karl Böhm, Daniel Barenboim, James Levine, Peter Shneider, Giuseppe Sinopoli. Na bawarskiej scenie występowali m.in.: Emmy Destinn, Lilli Lehmann, Frantz Betz, Kirsten Flaagstad, Birgit Nilsson, James King, a także Anja Silja, Theo Adam, Siegfried Jerusalem, Plácido Domingo czy Waltraud Meier. Kierownictwo nad Festiwalem sprawują od 2008 roku Katharina Wagner i jej przyrodnia siostra Eva Wagner-Pasquier. W tym roku Bayreuther Festspiele potrwa od 25 lipca do 28 sierpnia.

O Festiwalu Adam Suprynowicz rozmawiał z Marcinem Majchrowskim.

Opowiedzieliśmy także o wystawie "Na drogach duszy. Gustav Vigeland a rzeźba Młodej Polski". Wystawa ukazująca wpływ Vigelanda na polską rzeźbę lat 1890-1914 to wspólny projekt Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Vigelanda w Oslo. Ponad 30 rzeźb 11 polskich twórców z przełomu XIX i XX w. od 4 czerwca prezentowane jest u boku dzieł Vigelanda w jego dawnym domu w Oslo, obecnie muzeum rzeźbiarza. W ciągu pierwszych dwóch tygodni ekspozycję obejrzało kilka tysięcy osób. Norwedzy będą mogli oglądać wystawę do 22 sierpnia. Potem przyjedzie ona do Polski, od 6 października do 26 grudnia będzie pokazywana w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Zapowiedzieliśmy również premierę filmu "Dzieci Wermachtu" w reż. Mariusza Malinowskiego. Jest to swoisty dokument przedstawiający Śląsk, powojenne pokolenie i syna żołnierza wcielonego do armii niemieckiej. Bohater filmu szuka śladów ojca, przyczyn i miejsca jego śmierci. Poznajemy tez historie innych wojskowych i innych dzieci, gdyż problem ten na terenach śląska był dość częsty...

Audycję przygotował Adam Suprynowicz.

26 lipca (poniedziałek), godz. 16:00