Logo Polskiego Radia
Dwójka
Ludwika Mastalerz 25.02.2011

Druga śmierć szekspirowskich bohaterów

Światowa premiera "Ophelii" w Poznaniu, "Wroniec" we wrocławskim Teatrze Lalek oraz rozmowa z jurorami Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej.
Druga śmierć szekspirowskich bohaterówfot. P. Kozioł/www.teatrlalek.wroclaw.pl
Posłuchaj
  • Światowa premiera "Ophelii" w Teatrze Narodowym w Poznaniu
  • Jan Peszek o swoim spektaklu "Wroniec"
  • O Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej mówią Dorota Segda i Ewa Lipska
Czytaj także

W "Wybieram Dwójkę" opowiadaliśmy o światowej prapremierze opery "Ophelia" Tomasza Praszaczałka w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Spektakl realizowany w ramach Roku Kobiet reżyseruje Monika Dobrowlańska. "Ofelia" jest próbą nowego zdefiniowania teatru muzycznego, liryczną operą kameralną rozpisaną na troje śpiewaków, 15 instrumentalistów i dźwięki elektroniczne. Początek opery jest nietypowy: to śmierć całej trójki bohaterów – Ofelii, Hamleta i Laertesa, czyli moment dramatyczny, w którym zostawia nas Szekspir kończąc Hamleta. Co możliwe jest jeszcze po tej śmierci?

Nowa historia, "drugie życie" trójki bohaterów, będące treścią Ofelii, jest parafrazą Opowieści o trojgu zakochanych z Księgi Tysiąca i Jednej Nocy. W Ofelii brak jednak "wydarzeń" bądź też: są bardzo subtelne i tylko w obszarze emocji; cała akcja rozgrywa się wyłącznie w głowach bohaterów. Ale i wektory uczuć rozłożone są w inny sposób: Ofelia kocha Hamleta, Hamlet kocha Laertesa, Laertes kocha Ofelię. Trzy rodzaje miłości, z których żadna nie zostanie odwzajemniona. Ten brak wzajemności prowadzi wszystkie postacie – jak i w opowieści o trojgu zakochanych – do śmierci. Z tym, że dla szekspirowskich bohaterów jest to już druga śmierć. Premiera odbędzie się jutro, a z Tomaszem Praszczałkiem rozmawiała Barbara Schabowska.

Druga premiera, którą zapowiedzieliśmy to "Wroniec" według Jacka Dukaja w reżyserii Jana Peszka we Wrocławskim Teatrze Lalek. To współczesna baśń z wielką historią w tle. Oszałamiająca scenografia i muzyka nawiązująca do największych hitów lat 70. i 80. wprowadzą małych widzów w klimat dzieciństwa ich rodziców. Głównym bohaterem "Wrońca" jest dziecko - mały Adaś, syn opozycyjnego pisarza. Pewnego dnia - 13 grudnia 1981 - w Polsce pojawia się tajemniczy Wroniec, który porywa rodziców chłopca. Adaś wyrusza na poszukiwania bliskich przez szare miasto, zaludnione przez Milipantów, Członków i Bubeków na usługach Wrońca, z którym walczą Panowie Oporni. "Wroniec" jest wspaniałym spektaklem dla rodziców z dziećmi, ukazuje bowiem trudną polską historię z dziecięcej perspektywy. To poruszające przedstawienie, które nikogo nie pozostawi obojętnym - niezależnie od wieku. Z reżyserem Janem Peszkiem rozmawiał Grzegorz Chojnowski.

Rorozmawialiśmy także z Ewą Lipską i Dorotą Segdą, jurorkami nowego wyróżnienia Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej. Rozmawiała Justyna Nowicka.

Audycję przygotowała Katarzyna Nowak.

Aby wysłuchać rozmów, kliknij odpowiednie ikony dźwięków w boksie Posłuchaj po prawej stronie.