Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 17.03.2011

Polska kultura w UE

Relacja z konferencji nt. Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, wystawa "Historie Ucha" oraz dyskusja o nowych muzeach sztuki.
Polska kultura w UEfot. East News
Posłuchaj
  • O muzeach sztuki nowoczesnej w Polsce
  • Beata Nawrocka rozmawia z MIchałem Liberą o projekcie Historie Ucha
  • Hanna Maria Giza relacjonuje konferencję prasową w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Czytaj także

W "Wybieram Dwójkę" zaprezentowaliśmy relację z dzisiejszej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas której został oficjalnie przedstawiony Program Kulturalny Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.
Udział wzięli: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń, Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Prezydencji w UE Mikołaj Dowgielewicz, Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński oraz Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn.

- Program kulturalny, który bedzie towarzyszył polskiej prezydencji, będzie pokazywał Polskę jako kraj kreatywny, innowacyjny, sznujący dziedzictwo kulturalne i inwestujący w kulturę współczesną. Kultura to nie tylko wartość sama w sobie, ale również ważny element w budowie społeczeństwa otwartego i kreatywnego - mówiła Minister Monika Smoleń. Minister podkreśliła rolę organizacji pozarządowych w tworzeniu kultury.

Jednym z priorytetów polskiej Prezydencji będą programy związane z Partnerstwem Wschodnim. Pierwszy akcent to wigilia polskiej prezydencji w Krasnogrudzie, w dworku Miłosza, rozpocznie się spotkanie filozofów poetów i artystów, którzy będą dyskutować o "Rodzinnej Europie", zgodnie z tytułem książki Noblisty.
Prezydencja oficjalnie rozpocznie się 1 lipca. Uroczystą inaugurację uświetni "Król Roger" Karola Szymanowskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Narodowy Instytut Audiowizualny obok Instytutu Adama Mickiewicza, odpowiadającego za prezentację programu realizowanego poza granicami kraju, tworzy wszystkie programy prezentacji kultury w Polsce.

Relację z konferencji prasowej przedstawiła hanna Maria Giza.

Zaprosiliśmy Państwa również na wystawę "Historie Ucha" w warszawskiej Zachęcie. "Historie ucha" zostały zainspirowane współpracą Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, organizatora Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, z artystami-autorami plakatów promujących to muzyczne wydarzenie, m.in. grupą Twożywo, Bartkiem Materką, Marcinem Maciejowskim oraz autorką przyszłorocznej oprawy graficznej festiwalu, Anną Molską. Prezentacja ich wybranych prac jest pretekstem do ukazania powiązań między sztukami wizualnymi a dźwiękiem.

- Projekt ten mniej dotyczy muzyki, a bardziej słuchania. Można się dowiedzieć o słuchaniu świata i sposobu, w jaki oddziałują na nas dźwięki i muzyka na codzień - mówił Michał Libera, jeden z kuratorów wystawy.

Zrelacjonowaliśmy także dyskusję o nowych muzeach sztuki w Polsce. Muzeów sztuki nowoczesnej w Polsce jest niewiele (tylko cztery), a niektóre z nich nie mają stałej siedziby. Muzea sztuki nowoczesnej powinny wypełniać zadania edukacyjne, być platformą wymiany poglądów. Prawdziwym wyzwaniem jest zmiana nastawienia społeczeństwa polskiego wobec sztuki nowoczesnej. Zwykle bowiem nie postrzega się sztuki (a zwłaszcza sztuki nowoczesnej) jako głosu w debacie publicznej. O tych i innych problemach muzealników Aleksandrze Łapkiewicz mówili: Dorota Jarecka, Joanna Mytkowska, Jarosław Suchan i Dorota Monkiewicz.

Audycję prowadził Piotr Matwiejczuk.

Aby posłuchać fragmentów audycji wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.