Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 23.06.2015

PROW 2014-2010: wsparcie dla producentów żywności z wyższej półki

Dopłaty unijne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 skierowane są do producentów żywności z wyższej półki. Wiążą się z obowiązkowym uczestnictwem w systemie jakości.
Posłuchaj
  • O wsparciu dla producentów żywności przystępujących do systemów jakości mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Dariusz Goszczyński z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Systemy jakości żywności służą podkreśleniu walorów produktów. Żywność uczestnicząca w systemie jakości musi się czymś wyróżniać. Każdy z systemów posiada oddzielne logo i to jest informacja dla konsumenta, że ma do czynienia z produktem wysokiej jakości – wyjaśnia Dariusz Goszczyński z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – W Polsce systemy jakości dopiero się rozwijają. W związku z tym producenci wytwarzający takie produkty mogą liczyć na wsparcie z PROW na lata 2014-2020. To wsparcie będzie mogło np. dotyczyć refundacji kosztów certyfikacji  – dodaje.

Czytaj więcej
kiełbasa żywność tradycyjna 1200.jpg
PROW 2014-2020. Rolnicy otrzymają wsparcie w przystępowaniu do systemów jakości

Różne systemy jakości

Do wspólnotowych systemów jakości należą Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne, Gwarantowana Tradycyjna Specjalność oraz rolnictwo ekologiczne.

- Jeśli chodzi o nasze, krajowe systemy, utworzone przez organizacje, to są to: Jakość Tradycja, system administrowany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, PQS, administrowany przez Związek Polskie Mięso, QAFP, administrowany przez Unię Pracodawców i Producentów Przemysłu Mięsnego, oraz QMP, administrowany przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. Również system, który się kwalifikuje do wsparcia, to Integrowana Produkcja – wymienia Dariusz Goszczyński. – Komisja Europejska te krajowe systemy również zatwierdziła – dodaje.

Przystąpienie do systemu jakości kosztuje

Uzyskanie logo któregoś z tych systemów jakości wiąże się dla producentów żywności z kosztami.

- Konsument nabywając produkt wysokiej jakości, otrzymuje gwarancję, że został on wytworzony zgodnie ze specyfikacją dane systemu. To wszystko potwierdzane jest przez niezależną jednostkę certyfikującą. Tu jest koszt, który musi ponieść rolnik. Na mocy działania „Uczestnictwo w systemach jakości żywności” będziemy refundować koszty związane właśnie z certyfikacją – mówi ekspert z resortu rolnictwa.

Jak dodaje gość radiowej Jedynki, w ramach działania „Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości” producenci mogą również zyskać refundację kosztów składki ponoszonej na uczestnictwo w systemie.

- Administrator danego systemu bardzo często ustanawia opłaty związane z przystąpieniem do systemu jakości. Te koszty mogą być również refundowane – podkreśla Dariusz Goszczyński.

Producentom to się opłaca

Koszty związane z przystąpieniem do systemów jakości, jak wyjaśnia ekspert, z reguły najpierw związane są z opłatą za przystąpienie do tego systemu, a następnie za kontrolę związaną z potwierdzeniem tego, że  producent wykonuje swój produkt zgodnie ze specyfikacją.

- Korzyści dla rolnika w związku z przystąpieniem do systemu jakości wiążą się przede wszystkim z tym, że nie musi on na rynku konkurować ceną. Jego produkt dzięki uczestnictwu w systemie jakości jest na wyższej półce jakościowej. Konsument otrzymuje informację o tym, że jest to produkt wysokiej jakości, poprzez umieszczenie logo na etykiecie tego wyrobu – mówi Dariusz Goszczyński.

Jak dodaje gość radiowej Jedynki, z PROW producenci mogą uzyskać refundacje kosztów związanych z przystąpieniem do systemu jakości oraz z certyfikacją swoich produktów.

Aleksandra Tycner, awi