Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Grzymkowska 06.06.2016

Bitwa Warszawska zmieniła losy świata

Prawie dwutygodniowa Bitwa Warszawska, w kolejnym roku wojny polsko-bolszewickiej, rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 roku walką o przedpole stolicy, m.in. o Radzymin, który kilkanaście razy przechodził z rąk do rąk.

W tych gorących sierpniowych dniach dyplomaci zagraniczni w panice wyjechali z Warszawy do Poznania. W stolicy pozostali nieliczni, wśród nich nuncjusz papieski arcybiskup Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI. Może przewidział Cud nad Wisłą? Ale czy sytuacja wskazywała na to, że atak czerwonoarmistów zostanie odparty?

Bitwa Warszawska, toczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i ustaleniu granicy na wschodzie na mocy Traktatu Ryskiego. Przekreśliła też plany eksportu rewolucji do Europy Zachodniej. Zdaniem Edgara D’Abernon była to 18. przełomowa bitwa w historii świata.

Te wydarzenia przypomniał prof. Andrzej Nowak - historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, autor ponad 20 książek z dziejów Europy Wschodniej, w tym "Polska i trzy Rosje. Studium polityki wschodniej J. Piłsudskiego do kwietnia 1920".

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, były redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana". Od października 2015 roku profesor jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę)

Data emisji: 4.06.2016

Godzina emisji: 15.13

mg/kd