Logo Polskiego Radia
Jedynka
Apolonia Cichocka 20.08.2017

Sfałszował datę urodzenia, aby móc walczyć o wolną Polskę

Rodzina Józefa Herzoga choć nie posiadała tradycji wojskowych czynnie włączała się w pomoc walczącym oddziałom polskim. Dziadek majora pomagał w dostarczaniu broni dla żołnierzy walczących w Powstaniu Styczniowym.
Posłuchaj
  • O majorze Józefie Herzogu opowiada historyk Wiktor Cygan (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Czytaj także

Tradycje niepodległościowe były w rodzinie Herzogów istotnym elementem wychowania. Od najmłodszych lat rodzice włączali Józefa do różnego rodzaju stowarzyszeń o charakterze patriotycznym. Jego marzeniem od wczesnych lat dzieciństwa była walka o niepodległą Polskę. 

W momencie wybuchu wojny miał trzynaście lat. W 1914 roku podjął pierwszą próbę przyłączenia się do Legionów Polskich. Ze względu na młody wiek nie został przyjęty w jej szeregi. Nieudana próba nie ostudziła jego chęci walki o wolną ojczyznę. Niespełna rok później, jako czternastoletni chłopiec został przyjęty do I brygady Legionów. 

Razem z bratem uczestniczył w jednej z najważniejszych walk - bitwie w Kostiuchnówce, którą historycy nazywają najkrwawszą z udziałem Legionów Polskich. Wynik tej bitwy był znaczącym sukcesem strategicznym - za sprawą Legionów Polskich armia habsburska zapobiegła przełamaniu frontu. 

Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, piłsudczyk, działacz patriotyczny, więzień polityczny okresu stalinowskiego. Zawsze oddany marszałkowi Piłsudskiemu i sprawie Polskiej. Na jego pośmiertnym nagrobku znalazł się meldunek o treści: "Panie Marszałku, melduję: od młodości do śmierci broniłem honoru i godności żołnierza polskiego".

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Wiktor Cygan (historyk, członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, wydawca, autor książki o żołnierzach Legionów Polskich)

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 17.15

ac/ag