Logo Polskiego Radia
Jedynka
Klaudia Hatała 27.10.2018

Sukces czy porażka wolnej Polski?

27 marca 1919 roku na Konferencji Pokojowej w Paryżu brytyjski premier David Lloyd George stwierdził, że Gdańsk powinien być wolnym miastem i zasugerował nie przyznawanie go Polsce.  

Nie o takie rozwiązanie toczyli boje Roman Dmowski i Ignacy Paderewski, uczestnicy obrad. Z kolei pozostający w kraju Józef Piłsudski wydał "Odezwę do mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego" zapowiadającą ich prawo do posiadania własnego państwa.  

Litwini widzieli w tym polski imperializm. Między kwietniem a czerwcem 1919 roku wielka polityka przeplatała się z organizowaniem państwa. Powstała zjednoczona PPS, a na prawej stronie sceny politycznej Związek Ludowo-Narodowy. 

Francja przyznała Polsce kredyt na zakupy dla wojska, a ofensywa naszej armii w Galicji Wschodniej dotarła poza rzekę Zbrucz. Został otwarty Uniwersytet w Poznaniu, ustawą sejmową powołano Komisję Kodyfikacyjną do opracowania projektów prawa karnego i cywilnego.

Kolejnym ciosem dla polskiej delegacji w Paryżu było nieprzyznanie Polsce Górnego Śląska i planowanie tam plebiscytu. Wszystkie ustalenia państw Ententy wobec Polski zostały zapisane w traktacie pokojowym z 28 czerwca 1919 roku. Sukces czy porażka wolnej Polski? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 27.10.2018

Godzina emisji: 14.10

kwh