Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 23.02.2021

Zygmunt II August i Jan Kochanowski - biografie "złotego wieku"

Współcześni nazywali go "dojuterkiem", bo wciąż odwlekał swoje decyzje. Czy dlatego niektórzy historycy twierdzą, że był władcą kontrowersyjnym? Bohaterem audycji "Historia żywa" był Zygmunt II August. Mówiliśmy też o urodzonym w roku koronacji króla poecie Janie Kochanowskim.

Posłuchaj
41:47 2021_02_22 21_07_22_PR1_Historia_Zywa.mp3 Zygmunt II August i Jan Kochanowski - biografie "złotego wieku" (Historia żywa/Jedynka)

 

Zygmunt II August w 1530 roku, jako 10-latek, został koronowany vivente rege, czyli za życia poprzedniego władcy, swego ojca Zygmunta I Starego, na króla Polski, co było niespotykanym wydarzeniem w historii Polski. Kobietą jego życia była Barbara Radziwiłłówna, córka kasztelana wileńskiego, niepochodząca z dynastycznego rodu, którą poślubił potajemnie i doprowadził do jej koronacji wbrew matce Bonie Sforzy i magnaterii.

800px-Prima_Pagina_Chronicae_Galli_Anonymi_Polona.jpg
Nowy cykl: "Poczet – odnowa: od Leszka do Leszka"

Jest autorem Unii Lubelskiej z 1 lipca 1569 roku, zwanej unią realną. To porozumienie pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, które doprowadziło do powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W połowie XVI wieku pomyślnie rozwijała się polska gospodarka, co pozwoliło władcy prowadzić wojnę Polski i Litwy z Moskwą. Z kolei w latach 1563-1570 w wojnę zwaną "pierwszą północną", czyli w rywalizację o Inflanty i hegemonię na Morzu Bałtyckim, która nie przyniosła królowi sukcesu, zaangażowały się Szwecja i Dania.

W polityce wewnętrznej ustrój został oparty na władzy króla i sejmu, skarb publiczny - dzięki reformom - się wzbogacał, utrzymywana była tolerancja religijna, nie sądzono za herezję. Król nie poparł reformacji i idei utworzenia kościoła narodowego. Nie dał się wciągnąć w wojnę z Turcją, mimo nacisków Habsburgów i Rzymu. Doceniał kraje bałtyckie, miał swoją flotę kaperską.


Czytaj także:


Najwybitniejszy twórca polskiego renesansu

W roku, w którym Zygmunt II August został królem, urodził się drugi bohater audycji - Jan Kochanowski, poeta, tłumacz, dramaturg, najwybitniejszy twórca polskiego renesansu. Zgodnie z sentencją "człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce" problemy epoki znalazły odbicie w jego twórczości. Jest w jego dziełach zaduma nad losem ludzkim, są problemy polityczno-społeczne oraz opisy życia dworskiego i ziemiańskiego, wreszcie anegdota.

Poeta miał o czym pisać. Żył przecież w epokach trzech władców: Zygmunta Augusta - ostatniego króla z dynastii Jagiellonów na tronie Polski, po jego śmierci w 1572 roku - Henryka Walezego - naszego pierwszego króla elekcyjnego, po nim Stefana Batorego, księcia siedmiogrodzkiego, króla "z prawa żony", czyli królowej Anny Jagiellonki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 22.02.2021

Godzina emisji: 21.07

kk/kh