Logo Polskiego Radia
Jedynka
Daniel Szablewski 12.01.2021

Ludwik Węgierski i Jadwiga. Ojciec i córka, czyli rządy... dwóch królów

Ludwik Węgierski był królem Węgier w latach 1342-1382, a po śmierci wuja - Kazimierza Wielkiego - został królem Polski, sprawując władzę w latach 1370-1382. Z kolei Jadwiga, ostatnie dziecko Ludwika, była pierwszą w historii Polski kobietą koronowaną nie na królową, lecz na króla.
Posłuchaj
  • Ludwik Węgierski i Jadwiga. Ojciec i córka, czyli rządy... dwóch królów (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

Posłuchaj
42:34 2021_01_11 21_06_59_PR1_Historia_Zywa.mp3 Ludwik Węgierski i Jadwiga. Ojciec i córka, czyli rządy... dwóch królów (Historia żywa/Jedynka)

 

Ludwik Węgierski był synem pierwszego węgierskiego władcy z dynastii Andegawenów - Karola Roberta oraz jego polskiej żony Elżbiety Łokietkówny, która wywarła duży wpływ na syna. Dzięki niej uzyskał on koronę Polski.

800px-Prima_Pagina_Chronicae_Galli_Anonymi_Polona.jpg
Nowy cykl: "Poczet – odnowa: od Leszka do Leszka"

Jest uważany za jednego z najwybitniejszych monarchów Węgier i jednego z najbardziej wojowniczych królów węgierskich. W Polsce nie miał dobrej prasy z powodu wydania przywileju koszyckiego, uważanego za źródło szlacheckiej wszechwładzy i osłabienia pozycji monarchii. Ponadto był królem na odległość. Władzę sprawowała de facto jego matka, a następnie Władysław Opolczyk.

Z Elżbietą Bośniaczką Ludwik Węgierski miał trzy córki. W najmłodszej Jadwidze widział przyszłą królową Węgier. Korona Polski miała przypaść jednej z pozostałych potomkiń. Tymczasem los napisał inny scenariusz przy udziale panów polskich, którzy udzielili poparcia tej z sióstr, która zamieszka na stałe w kraju.


Czytaj także:


W 1384 roku - w wieku zaledwie 10 lat - to Jadwiga została królem Polski i niebawem żoną nawróconego litewskiego księcia Jagiełły, mimo że ojciec widział u jej boku Wilhelma Habsburga. Po koronacji w 1386 roku Jagiełło, któremu na chrzcie nadano imię Władysław, miał pełnię władzy królewskiej, ale musiał się liczyć z wyjątkową pozycją żony-króla i współrządami.

Jadwiga negocjowała m.in. z wielkim mistrzem Zakonu Krzyżackiego, utrzymywała kontakt ze Stolicą Apostolską. Przyczyniła się także do odnowienia Akademii Krakowskiej, podupadłej po śmierci Kazimierza Wielkiego. Była mecenaską nauki, wielbicielką książek, kobietą o niezwykłej pobożności. Zmarła 17 lipca 1399 roku - niespełna miesiąc po porodzie i cztery dni po tym, jak zmarła jej jedyna córka Elżbieta Bonifacja.

Jak zmieniła się Polska pod rządami Ludwika Węgierskiego i jego córki Jadwigi, pierwszych władców niepiastowskich? Jak ich panowanie wpłynęło na przyszłość królestwa? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 11.01.2021

Godzina emisji: 21.06

DS/kk