Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 15.06.2014

Sport w depresji. Wysiłek mógłby pomóc, ale nie każdy jest w stanie go wykonać

Wyniki wielu badań wskazują na to, że wysiłek fizyczny działa przeciwdepresyjnie. - Zwiększone wydzielanie endorfin to znany mechanizm, istotny jest także element psychologiczny, bo człowiek czuje, że podjął jakieś konstruktywne działanie. Tego mechanizmu nie można jednak przeceniać - powiedział w Jedynce psychiatra prof. Łukasz Święcicki.
Sport w depresji. Wysiłek mógłby pomóc, ale nie każdy jest w stanie go wykonaćEast News/Glow Images

Publicznym poruszeniem tematu depresji Justyna Kowalczyk pokazała, że także powszechnie uważani za niezłomnych sportowcy doświadczają stanów depresyjnych czy zapadają na tę cywilizacyjną chorobę . Narciarka biegowa wcześniej niż planowała wróciła z urlopu do treningów, w sporcie upatrując szansy na powrót do zdrowia.

Depresja zbiera żniwo, bo słowo "psychiatra" stygmatyzuje. Wyznanie Kowalczyk coś zmieni? >>>

Również dla biegaczki Anny Pawłowskiej-Pojawy aktywność fizyczna stała się elementem, który pozwalał zachować rytm codzienności. - Cała reszta poza bieganiem leżała, treningi też były słabe, ale dawały poczucie, że cokolwiek zrobiłam, bo poza tym nie robiłam nic - mówiła w radiowej Jedynce. Własne zachowania depresyjne zauważyła dzięki książce Alberto Salazara "14 minut". Wybitny długodystansowiec, który trenuje najlepszych amerykańskich sportowców, pisze w niej o swojej depresji.

Endorfiny wyzwalające się podczas uprawiania sportu pozwalają, w łagodnych przypadkach, poradzić sobie ze stanami depresyjnymi bez wsparcia farmakologią. Jednak, jak podkreśla prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, jeśli ktoś cierpi na umiarkowaną bądź ciężką depresję, nie jest w stanie podjąć tego wysiłku. - To sytuacja, w której dobrze wiemy, co mogłoby nam pomóc, ale i tak nie możemy tego zrobić. Wielu pacjentom leżącym w szpitalu z depresją różni "mądrzy" ludzie mówią: weź się za siebie, idź na spacer, przebiegnij się, to się lepiej poczujesz. Ale oni nie są w stanie tego zrobić, w związku z tym takie rady im szkodzą, a nie pomagają - wyjaśnił psychiatra w rozmowie z Marcinem Chłopasiem.

Zdaniem lekarza każdy przypadek jest indywidualny i nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy aktywność fizyczna zawsze pomaga w walce z depresją. Czy warto się zmuszać do podejmowania wysiłku? Zapraszamy do wysłuchania do całej audycji "Bieganie na fali", której na antenie Jedynki można słuchać w każdą niedzielę o godz. 10.10.

(asz/ei)