Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 04.02.2014

Lajkujemy w sieci i w realu

Dziś najbardziej popularny serwis społecznościowy obchodzi 10 urodziny. Dokładnie 4 lutego 2004 roku Mark Zuckerberg założył "The Facebook". Od tamtej chwili "lajkujemy", "czekujemy", dostajemy "zapki".
Wiele słów ze świata internetu trafia do realuWiele słów ze świata internetu trafia do realuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jakie zwroty z Facebooka przyjęły się w realu - materiał Eweliny Grygiel (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Rafał Motriuk opowiada o 10. urodzinach Facebooka w serwisie multimedialnym Michała Matusa (Czwórka/Czwarty Wymiar)
  • Mateusz Kulik przybliża dziesięcioletnią historię Facebooka (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Czytaj także

Od dziesięciu lat zwroty z Facebooka przenikają do realnego życia. Początkowo projekt Zuckerberga miał łączyć jedynie studentów Harwardu, jednak bardzo szybko rozrósł się do zjawiska ogólnoświatowego. 
Facebook zmienił sposób, w jaki komunikujemy się ze znajomymi, szukamy informacji i w jaki sposób się spotykamy. Wytworzył też swego rodzaju własny język. Słowa "lajkować", "czekować" czy wyrażenie "dostać zapkę na feju na ivent" weszły do naszej rzeczywistości.
- Lajkowanie to jest chyba jedyne określenie, które wyszło poza samego Facebooka - mówi w "Poranku OnLine" profesor Włodzimierz Gruszczyński, językoznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Ciekawe jednak jest to, że nie powstało "lubienie". Może "lubienie" nie przyjęło się, bo brzmi kostropato i mało dynamicznie.
Antonimem dla "lajkowania" jest "hejtowanie". Zdaniem językoznawcy, tego słowa używamy o wiele częściej niż określenia oznaczającego aprobatę. - Słowa, które pojawiły się wraz z Facebookiem są kwestią mody - twierdzi specjalista. - Facebook nie wniósł, jak na razie, nowych propozycji językowo-komunikacyjnych do polszczyzny. Te słowa znikną razem z Facebookiem, bo on nie będzie wieczny i zastąpi go nowy wynalazek.

Dowiedz się więcej o 10. urodzinach Facebooka z serwisu multimedialnego Michała Matusa z "Czwartego wymiaru", w którym założenia firmy Marca Zuckerberga przedstawia Rafał Motriuk. O początkach Facebooka w "Czwartym wymiarze" opowiadał też Mateusz Kulik.

(pj / ac)