Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 21.07.2014

Ciekawostki o Facebooku - jak dostać pracę w ekipie Zuckerberga?

Dlaczego Facebook ma kolor niebieski? Co zrobią właściciele tego serwisu, jeśli przeprowadzimy na niego udany atak hakerski i ile można zarobić, wykrywając w nim błędy? Okazuje się, że odpowiedzi na pytania, które zadają sobie internauci na całym świecie, są banalnie proste.
Założyciel i szef Facebooka Mark ZuckerbergZałożyciel i szef Facebooka Mark ZuckerbergWikimedia Commons/ Robert Scoble
Posłuchaj
  • Jak zarabiać na Facebooku, jak dostać pracę przy tworzeniu tego serwisu społecznościowego i co wspólnego z Facebookiem ma Al. Pacino? - materiał Mateusza Kulika (Czwórka/Czwarty wymiar)
Czytaj także

Facebook jest z nami od ponad 10 lat i ludzie na całym świecie korzystają z niego prawie codziennie. Niewielu jednak wie, dlaczego głównym kolorem tego serwisu wybrano niebieski. Choć można podejrzewać, że wpływ na taką szatę graficzną miały żmudne, długotrwałe badania fokusowe, prowadzone przez ekspertów z całego świata, wcale tak nie jest. Wytłumaczenie jest dużo bardziej banalne. Po prostu Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, jest daltonistą i nie postrzega kolorów tak, jak inni ludzie. - Niebieski widzi bardzo wyraźnie, więc po prostu chciał się dobrze czuć, pracując nad swoim projektem - dodaje Joanna Sosnowska z serwisu technologie.gazeta.pl.

Zobacz: Tak działa tajne labolatorium Google [wideo]

Inną ciekawostką jest fakt, że - jak wyliczono - serwis narażony jest każdego dnia na średnio sześćset tysięcy ataków hakerskich. - I nie chodzi tylko o próby dostania się do systemu, ale także ataki na zwykłych użytkowników, m.in. złośliwe aplikacje, wykradające dane, bądź zmieniające hasła dostępu - mówi Maciej Gajewski z Chip.pl. Na szczęście Facebook jest bardzo dobrze chroniony i złamanie zabezpieczeń, która zastosowali jego twórcy, stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego ci, którym się to uda, mają najprawdopodobniej zapewniony etat w korporacji marka Zuckerberga, głównie po to, by zajmować się bezpieczeństwem serwisu.

Zobacz: Jak gry komputerowe zawojowały świat [wideo]

- Jedną z takich osób był Amerykanin Chris Putnam, który w 2005 roku zmienił wygląd Facebooka na szatę graficzną Myspace’a - opowiada Gajewski. - Załoga FB miała problemy, by rozprawić się z intruzem i wszystko odkręcić. Po tym wydarzeniu hakerowi zaproponowano pracę.

Dlaczego pierwszą twarzą Facebooka był Al. Pacino i czemu facebook zaczął przynosić dochody dopiero po 5 latach? - zapraszamy do wysłuchania nagrania całego materiału reporterskiego Mateusza Kulika z audycji "Czwarty wymiar".

(kd/mc)