Logo Polskiego Radia
Czwórka
Rafał Kątny 14.05.2012

O Pikniku po Pikniku…

Przez cały tydzień w „Czwartym Wymiarze” prezentujemy Wam najciekawsze wydarzenia z XVI Pikniku Naukowego.
O Pikniku po Pikniku

W poniedziałek spotkanie z gwiazdą "Pogromców mitów” - Kari Byron w rozmowie z Kamilem Jasieńskim.
We wtorek po godzinie 17.30 zaprezentujemy namiot  Wojskowej Akademii Technicznej, a w nim nowoczesny system pomiarów meteorologicznych AGAT. Pomiary temperatury i wilgotności powietrza, widzialności, wysokości podstawy chmur, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia atmosferycznego, opadów i wyładowań atmosferycznych. Czujniki pomiarowe są zamontowane na czterometrowym maszcie ustawionym obok namiotu oraz Stworzone w ogniu. Jak ujarzmić energię ognia i wykorzystać ją do tworzenia materiałów o niezwykłych właściwościach? Zobacz, jak kawałek czekolady zamienia się w złoto!
Środa to wizyta w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji. Ślady kryminalistyczne na miejscu zdarzenia Jak ujawnia się i zabezpiecza ślady kryminalistyczne? Przyjdź na miejsce przestępstwa i zobacz!
W czwartek będziemy gościć  w Instytucie Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Tam zobaczymy gąsienicowego robota inspekcyjnego o zmiennej geometrii . To na razie projekt, ale docelowo robot ma wspierać działania służb ratowniczych. Dlatego musi m.in. dobrze sobie radzić w trudnym terenie. Czy zdołasz przeprowadzić go przez tor przeszkód?
Natomiast w piątek zaprezentujemy namiot LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza i Gimnazjum Nr 54 im. ks. A. K. Czartoryskiego. A w nim:
- Barwy płomieni, czyli jaki to metal? Barwienie płomienia przez sole. Dowiedz się, jakie sole znajdują się w poszczególnych fiolkach i zobacz, jakie kolory nadają płomieniom.
- Energia z waty, czyli nitroceluloza. Odpal rakietę zasilaną… watą. Spalanie nitrocelulozy zachodzi bardzo szybko i nie wytwarza dymu – dowiedz się dlaczego.
- Ciecz nienewtonowska. Lepimy kulę z cieczy!
- Jak przebić balon? Poznaj działanie sił sprężystości. Spróbuj przebić nadmuchany balonik jednym gwoździem, a następnie najeżoną gwoździami deseczką. Co jest łatwiejsze i dlaczego?

Słuchajcie „Czwartego Wymiaru” od poniedziałku do piątku po godzinie 16.!