Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 27.06.2013

Pay per view przegrywa z piractwem

W Polsce z pay per view mamy do czynienia od dwóch lat. Eksperci nie wiedzą jak potoczą się losy tego systemu, gdyż wciąż króluje u nas piractwo.
Pay per view przegrywa z piractwemGlow Images/East News

Pay per view to system, który pozwala na oglądanie telewizyjnych programów za jednorazową dodatkową opłatą: płacimy i otrzymujemy dostęp do jednego wydarzenia, które nadawane jest o konkretnej godzinie na konkretnym kanale.
Pierwszy wydarzeniem sportowym transmitowanym poprzez pay per view w Polsce była walka bokserska Witalija Kliczko z Tomaszem Adamkiem w 2011 roku. Telewizyjny dostęp do tej walki wykupiło ponad 200 tysięcy osób .
- Obecnie pay per view wykorzystywany jest głównie przy transmisjach sportowych, najczęściej do sportów walki lub piłki nożnej - mówi Patryk Pallus, Wirtualne Media. - Obecnie np. Liga mistrzów jest dostępna w ten sposób - dodaje.
W Polsce rozwój systemu pay per view ograniczany jest przez duże piractwo. Wiele osób woli odszukać darmową, nielegalną transmisję walki w internecie. Inaczej jest w USA, gdzie system pay per view się narodził w latach 50. ubiegłego wieku. Tam płacenie za transmisje dużych gali bokserskich czy MMA jest bardzo popularne.
Jakie są powody wprowadzania systemu pay per view swoich rozmówców w "Czwartym Wymiarze" pytał Mateusz Kulik.
(pj)