Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 01.03.2016

Co dzieje się w mózgu chorego na depresję?

Depresja stanowi dziś czwarty, najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie, a do roku 2020 choroba ta ma znaleźć się na drugim miejscu. Wiele ośrodków badawczych prowadzi badania związane z poznaniem procesów, które przebiegają w mózgach chorych na depresję.
Posłuchaj
  • Wirusy w służbie człowieka i depresyjny mózg (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

Aktywna na tym polu jest Aleksandra Kołodziej - doktorantka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, a także organizatorka Dnia Mózgu, który odbędzie się na początku marca w siedzibie SWPS w Warszawie. W audycji rozmawiamy z nią o neurobiologii depresji, o tym, co dzieje się w depresyjnym mózgu, o zmianach możliwości poznawczych podczas tej choroby i o tym, jak zaburzenia depresyjne zmieniają np. sposób widzenia.

Pierwszy odcinek "Eureki" poświęciliśmy również wykorzystaniu wirusów (bakteriofagów) do infekowania i niszczenia bakterii.

***

Tytuł audycjiEureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr Jan Paczesny i mgr inż. Łukasz Richter (członkowie grupy zajmującej się bio-inspirowanymi funkcjonalnymi nanomateriałami, lekoopornością bakterii i tym, jak wirusy można wykorzystać w walce z bakteriami), Aleksandra Kołodziej (doktorantka z SWPS)

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 20.13

pg