Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 14.03.2017

Wirtualny Sherlock Holmes do śledzenia ruchu w sieci

Z kilkudziesięciu naszych lajków i polubień na Facebooku można stworzyć profil psychologiczny użytkownika. - Postęp technologiczny wymusza na nas konieczność rezygnowania z dużej części naszej prywatności. Pozostaje pytanie, na ile jest to nadużywane, a na ile nam służy - mówi fizyk, prof. Janusz Hołyst.  
Posłuchaj
  • Prof. Janusz Hołyst opowiada o programie do śledzenia ruchu w sieci, przypominający wirtualnego Sherlocka Holmesa (Eureka/ Jedynka)
Czytaj także

Fizycy z Politechniki Warszawskiej zajęli się pracą detektywów na miarę Sherlocka Holmesa w świecie wirtualnym. Opracowują jeszcze sprawniejsze algorytmy, dzięki którym będzie możliwe śledzenie ruchów w sieci i odnalezienie pierwotnego nadawcy danej informacji, w tym tych nieprawdziwych. - Pojęcia związane z informacją są podstawowe dla wielu procesów fizycznych, a wiek XXI to czas, w którym mamy do czynienia z technologią wielkich danych, big data - wyjaśnia prof. Janusz Hołyst.

Naukowcy przyglądają się m.in. procesom zachodzącym na Twitterze. Za pomocą tzw. kosinusów lingwistycznych, porównujących różne dokumenty pod względem zawartości ich słów, badane jest to, na ile ktoś zmienia wiadomość np. podając ją dalej. Sieć kontaktów na Twitterze fizycy porównują do układu nerwowego i epidemii, co pokazuje złożoność problemu.

Służby specjalne od dawna śledzą ruch w internecie, wykorzystując pozyskane w ten sposób informacje m.in. do walki z terroryzmem, jednak polskim naukowcom udało się uzyskać dostęp do nowych danych. O wynikach ich badań i dalszych celach mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: profesor Janusz Hołyst (fizyk z Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 14.03.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg

Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020" na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 691152.