Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 20.04.2017

Ostatni krzyk rozpaczy. 74. rocznica powstania w getcie

- Na temat powstania w getcie wiemy niewiele, bo najbogatszym zapisem jest raport Jurgena Stroopa, któremu nie możemy ufać, a przeżyło bardzo mało osób - mówi historyk dr Hanna Węgrzynek.

19 kwietnia 1944 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim, które trwało do połowy maja. Walki toczyły się wówczas na terenie tzw. getta centralnego, pomiędzy ulicami Anielewicza, Gęsią i Stawki. - Niemcy próbowali wkroczyć na teren getta ok. 6 rano 19 kwietnia w dwóch punkach: przez bramę przy ul. Nalewki, czyli dzisiejszej Andersa na wysokości Anielewicza w kierunku Żoliborza oraz na rogu Zamenhoffa i Anielewicza, czyli dawnej Gęsiej. Tutaj zostali zaatakowani przez bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej - opowiada dr Hanna Węgrzynek.

Niemców najbardziej zaskoczyło to, że Żydzi stawili zbrojny opór przed ostateczną likwidacją getta. Zmieniono wówczas dowódcę na bezwzględnego Jurgena Stroopa, który dokonał całkowitego zrównania z ziemią dzielnicy żydowskiej. - Niemców nie było wielu, ale byli znacznie lepiej wyposażeni. W getcie była taka sama sytuacja jak rok później w czasie powstania warszawskiego, gdy chętnych do walki było więcej niż broni, więc do ataku wykorzystywano głównie butelki z benzyną - mówi historyk z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

O tym, dlaczego rocznicę wybuchu powstania upamiętniają żółte kwiaty i co mają wspólnego z Markiem Edelmanem mówimy w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Hanna Węgrzynek i Karolina Sakowicz (pracowniczki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

Data emisji: 19.04.2017

Godzina emisji: 19.12

sm/mg