Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 24.05.2017

Obraza i krzywda dotykające najgłębiej. O hejcie w sieci

- Internet daje nam poczucie anonimowości (co jest nie do końca prawdziwe, bo można ustalić sprawcę) i sprawia, że niektórym wydaje się, że nie ma żadnych granic, w tym wypowiadania się - mówi prawnik dr Mateusz Woiński.
Posłuchaj
  • Jakie są mechanizmy mowy nienawiści i jak na nią reagować? (Eureka/ Jedynka)
Czytaj także

Coraz częściej spotykamy się z mową nienawiści i obecnym w internecie hejtem, który jest przekraczaniem prawa. Skoro ma to znamiona przestępstwa, to co popycha ludzi do tego typu działań?

- Jako możliwe przyczyny przestępstw z nienawiści, tzw. hejtingu czy uprzedzenia, podaje się kilka czynników. Wyodrębniamy różne kategorie sprawców takich przestępstw, wśród osób młodych i młodocianych taką przyczyną jest zwłaszcza chęć przeżycia dreszczyku emocji, nawet mówi się o nich jako o przestępcach z dreszczyku emocji. Kolejną grupą są osoby pragnące zachować zaistniały stan rzeczy i w tym celu atakujące np. ludność napływową - wyjaśnia dr Mateusz Woiński.

Czy wiemy skąd wziął się internetowy hejt i dlaczego jest go tak dużo? O sposobach przeciwdziałania temu zjawisku i możliwej odpowiedzi na tego typu ataki mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Mateusz Woiński (Katedra Prawa Karnego Akademii Leona Koźmińskiego, prawnik, naukowiec)

Data emisji: 24.05.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/mg