Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 27.06.2017

Naukowcy szukają sposobu na niwelowanie stresu

- Chcielibyśmy przewidzieć skutki pewnych zmian, jakie na poziomie chemicznym i molekularnym zachodzą w naszych organizmach, by móc m.in. niwelować efekty stresu - mówi prof. Agnieszka Chacińska, dyrektor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła drugi już konkurs w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). Na powstanie dwóch nowych ośrodków naukowych - w Gdańsku i w Warszawie, Fundacja przeznaczyła ponad 76 milionów złotych. Gdańskie centrum zajmie się badaniami nad szczepionką na raka, a w warszawskiej placówce o nazwie ReMedy będą prowadzone badania, których celem jest zrozumienie wywoływanej przez stres adaptacji komórkowej na poziomie molekularnym i biochemicznym oraz wykorzystanie jej do walki z chorobami występującymi u ludzi.

- MAB mają polegać na tworzeniu nowych instytutów, gromadzących międzynarodowe i interdyscyplinarne zespoły badawcze, skierowane na pracę nad wybranymi tematami, istotnymi dla nauki i ważnymi ze względu na ich praktyczne wykorzystanie - wyjaśnia prof. Maria Magda Konarska. Jak dodaje prof. Chacińska, twórcom programu zależy na stworzeniu możliwości do tego, by dać efekty o jak najwyższej jakości.

Ważnym elementem pracy MAB jest współpraca ze znanymi instytucjami spoza Polski. O tym, jak ludzkie komórki zachowują się pod wpływem stresu i jakie cele przyświecają polskim naukowcom mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Agnieszka Chacińska (przez wiele lat prowadziła badania w Szwajcarii i w Niemczech, obecnie dyrektor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Maria Magda Konarska (przez 26 lat kierowała Laboratorium Biologii Molekularnej i Biochemii na Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Jorku, a obecnie prowadzi Laboratorium Biologii RNA w CeNT UW)

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg